Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Cöliákia és a kozmetikumok

Gluténmentes kozmetikumokra nincs szükség ha nem nyeli le a cöliákiás.

Szükséges-e gluténmentes kozmetikum?

Vannak témák, amelyek kérdőjelként élnek a cöliákiások fejében.

Cöliákiásnak lenni a 21. században sok pozitívummal, de sok félreértéssel is járhat, szemben a korábbi évekkel, amikor nem volt ennyi információ birtokunkban. Hosszas beszélgetések, társalgások alapját képezik a szépségápolási termékek témaköre.

Vannak, akik szerint a gluténtartalmú kozmetikumok nem használhatóak cöliákia esetében, így ők a gluténmentes termékeket választják, míg mások, akik azt állítják, hogy ha a sampon, tusfürdő, testápoló rendeltetésszerűen van használva, nem szükséges azokból a speciálisakat választani.

A gluténérzékenyeknek nem feltétlenül kell gluténmentes kozmetikumokat használniuk!

Szerencsére az utóbbi nézőpont a helyes (hiszen senki sem szokta lenyelni a kozmetikumokat..), így legalább ebből nem kell problémát csinálni a gluténintoleranciásoknak.

Tehát, nézzük az alátámasztásokat:

A szépségápolási termékek abban az esetben, ha rendeltetésszerűen vannak használva, ha nem kerülnek be a szájon át a gyomor-, bélrendszerbe szükségtelen belőlük a gluténmentes változatokat választani.

  • Jelenleg nincs arra vonatkozó tudományos értekezés, hogy a glutént tartalmazó kozmetikai termékek használata káros lenne a cöliákiások számára.
  • A glutén a bőrön keresztül nem tud felszívódni, így nem kerül az gyomor-, bélrendszerbe és nem rongálja a vékonybél nyálkahártyáját. Ezért amennyiben gluténtartalmú tisztálkodási vagy szépészeti terméket (sampon, balzsam, tusfürdő, testápoló, hajfesték, dezodor, parfüm, naptej, stb.) használnak és mégis bőrtünetek lépnek fel, azok vagy a búza allergia vagy esetleg a termék más összetevőjére kialakuló allergiás reakció miatt alakulnak ki. Ez esetben keressenek fel egy szakembert, hogy a tünetet okozó allergén tisztázva legyen.
  • “Súlyosabb” termékeknek minősül a rúzs, szájfény, ajakbalzsam, vagy akár a fogkrém, szájvíz is, mivel ezek lenyelése gyakoribb lehet normális használat esetén is, azonban a termékekben előforduló glutén mennyisége elenyésző, így az esetlegesen a szervezetbe jutó mennyiség valójában elhanyagolható lesz.
  • Gyerekek esetében fontosabb az elővigyázatosság, mivel az ő esetükben sokszor a kíváncsiságból adódóan előfordulhat, hogy a használt termék a szájba kerül.

Mindezeket összefoglalva:

A gluténmentes szépségápolási termékek használata egyéni döntés alapját képezzék, ám ezen szerek használata alapvetően nem szükségszerű.

És még egy érdekesség!

A gyümölcsök közül a gluténtartalmú bevonattal ellátott zöld alma szokott bizonytalanságot okozni. Az Európai Unióban tilos ilyen bevonatokat alkalmazni, tehát problémát csak az Unión kívüli almák okozhatnának.

Ezért aki Európán kívülre utazik, és gluténérzékeny, az inkább hagyja ki a zöld alma kóstolgatását a jó közérzete érdekében!



Kapcsolódó bejegyzések:

Mit ehet és mit nem egy  gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.
Mit ehet és mit nem egy gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.

Tisztázzuk, hogy mit ehet egy gluténérzékeny illetve mit nem ehet egy gluténérzékeny! Sokan nem tudják, hogy nem a lisztre érzékeny,...

Diétahiba és a kényelmi termékek. Vásároljunk figyelmesen!
Diétahiba és a kényelmi termékek. Vásároljunk figyelmesen!

Számos olyan kényelmi termék is tartalmazhat glutént vagy a készítése során szennyeződhet gluténnal, amire nem is gondolnánk. Diétahiba lehet a...

7 lépés a gluténmentes élet felé
7 lépés a gluténmentes élet felé

Gluténmentes élet akkor kezdődik amikor diagnosztizálják a betegnél a cöliákiát. A kezeletlen gluténérzékenység súlyos következményekkel jár, ezért fontos a diéta...