Gyakori kérdések
“Lisztérzékenységgel” kapcsolatban gyakran ismételt kérdések
Ön tudta, hogy a lisztérzékenység szó pontatlan? El kell felejteni. Gluténérzékenység, cöliákia, búzaallergia fogalmak mind beletartoznak.
- Mi az a gluténérzékenység?
- A gluténérzékenység az az a glutén-intolerancia egy autoimmun betegség, azaz a számára veszélyes fehérje (glutén) elleni védekezés közben a szervezet saját maga ellen fordul
- A kislányom mostanában állandóan a hasát fájlalja, lehet, hogy gluténérzékeny?
- A hasfájás oka rengeteg más betegség is lehet, de érdemes kizárni a gluténérzékenységet vérvizsgálattal.
Amíg nincs megbízható diagnózis nem szabad a gluténtartalmú ételeket elhagyni! - Fél éve gluténmentes étrenden élek, és már teljesen megszűntek a panaszaim; abbahagyhatom a diétát?
- A diéta abbahagyásával a tünetek ismét jelentkezhetnek, így ez nem javasolt. Ráadásul, ha a betegség tünet nélkül, csendben pusztíthat, és anélkül okozhat komolyabb problémákat, hogy ennek látható jele lenne.
- Ha megeszem egy nagy adag gabonapelyhet vagy egy pizzát, puffadok és görcsöl a hasam, de egy szelet kenyértől nem; lehetek gluténérzékeny?
- Lehet, de az öndiagnózis nem megengedett!
Gasztroenterológiai szakorvoshoz kell fordulni az alapos kivizsgálás érdekében. Egyébként egyéntől függ, mennyi glutén elfogyasztása után jelennek meg a tünetek; egyeseknél már a legkisebb mennyiség is kellemetlen panaszokat okoz, másoknál csak a nagyobb, ám ebben az esetben is fennállhat gluténérzékenység. El kell a vérvizsgálatot végeztetni. - Szüleim mindketten gluténérzékenyek, de magamon nem tapasztaltam a tüneteket; kialakulhat nálam is?
- A gluténérzékenységre való hajlam örökölhető, de nem feltétlenül alakul ki belőle betegség. Viszont a gluténintoleranciának létezik durva tünetmentes típusa is. Ebben az esetben a tünetek nem feltétlenül érzékelhetők.
Korrekt vérvizsgálattal lehet kimutathatni a betegséget. - Gluténmentes diétát kell folytatnom, de nem bírom kenyér nélkül; süthetnék otthon valamiből?
- Gluténmentes gabonákból (kukorica-, rizs- köles lisztekből, és más glutént nem tartalmazó lisztek (amaránt-, hajdinaliszt, stb. ..keverékéből) készült kenyereket, péksüteményeket lehet fogyasztani. Ki lehet próbálni más maglisztek (lenmag-, szezám-, tökmag- vagy mandulalisztből) hozzáadásával is sütött kenyeret is.
- Kiderült, hogy laktózérzékeny vagyok, de hiába csak laktózmentes tejet iszom, így is fel vagyok puffadva, lehet, hogy gluténérzékeny is vagyok?
- Sajnos előfordulhat. Ezt vérvétellel, és vékonybél biopsziával kell diagnosztizálni!
- Mikor múlik el a gluténérzékenységem?
- Sajnos a kialakult gluténintolerancia nem múlik el! Betartva a diéta szabályait, az orvossal és a dietetikussal együttműködve teljes élet élhető a cöliákia betegségben is.
- Honnan tudom, hogy egy kenyér, vagy tészta tényleg gluténmentes-e?
- A mai törvényi előírások alapján a terméken fel kell tüntetni, hogy gluténmentes, illetve karikában látható búzakalász áthúzva, a jelzése.