Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Mi történt a XIV. Szegedi Gluténmentes Napon?

úton Szegedre

úton Szeged felé

Idén Pappné Berki Beáta a szegedi “Cöli” Lisztérzékenyek Egyesület elnökének a meghívására utaztunk le a XIV. Szegedi Gluténmentes Napra egy kerekasztal-beszélgetésre.  Nagyon érdekes és hasznos volt az esemény és le a kalappal a szervezés előtt. Színvonalas előadásokat hallgattattak meg látogatók és számos gluténmentes kiállító termékeit ismerhették, kóstolhatták meg.

Monával a Mona Élet az Ételallergiával és Kiss Dórival a Gluténments Élet blog szerzőivel – akik számos rendezvényt szerveznek maguk is a Tegyünk Együtt Egymásért országjáró turnéjuk során – együtt utaztunk.

Személyes találkozhattunk Glulu Pékmanufaktúra Kft., Dr. Schär, Optimum Kkt.- Mester Család, Hunorganic Kft. és a Pizza Monkey képviselőivel. Köszönjük a Glulu kóstoló csomagját és a Pizza Monkey életmentő ás garantáltan gluténmentes pizzáját!

A kerekasztal beszélgetés során a lányok megosztották velünk személyes tapaszlatiakat arról, hogy élték meg a cöliákia diagnózist,  hogy fogadta ezt a környezetük, hogy oldják meg a gluténmentes étkezésüket és milyen diétahibákba csúsztak bele. Bemutattuk a gluténérzékeny.hu weboldalt, ahol dietetikusok által lektorált biztonságos tartalmak olvashatóak és állandó rovatait: akciós lista, Vica letesztelte, gluténmentes sörök.

ingyenes kiadvány a cöliákiáról

Itt kérhet postázást, Innen pedig PDF-ben letölthető.

Ingyenes kiadvány a gluténérzékenységről

A tavalyi rendezvényhez hasonlóan a gluténérzékeny.hu a rendezvényre idén is több száz ingyenes kiadványt biztosított. Bízunk benne hogy eljut iskolákba, dietetikusokhoz, gasztroenterológusokhoz és a gluténérzékenységgel most ismerkedőkhöz.

A kiadvány kiadását a Mester Család, a Dr. Schär és Alpro is támogatta. Köszönjük!

A XIV. Szegedi Gluténmentes Nap előadásainak összefoglalója:

Mitől puffad a szittya? És a kalóz?

Laktóz és fruktóz felszívódási zavarok és jellemzőik

Dr. Szűcs Dániel – SZTE Gyermekklinika, Szeged

A laktózérzékeny.hu weboldalon mindent megtudhat a laktózintoleranciáról és megismerheti a H2 kilégzési tesztet is.

Az étel adverz reakciók gyakran előforduló problémák mind felnőtt-, mind gyermekkorban. Két főcsoportban immun- és nem immunmediált formákat különböztetünk meg. Szemben az immunológiai folyamathoz köthető coeliákiával, a di- és monoszacharid felszívódási zavarok nem immunmediáltak.
Jelentőségük, hogy malabszorpciós kórképekként hasonló, aspecifikus klinikai tüneteket okoznak.

dr Szűcs DánielLaktóz bontási zavar esetén a tejcukor emésztetlenül kerül a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok táplálékául szolgál. A bakteriális bontás során rövid szénláncú zsírsavak valamint hidrogén és metán keletkezik, hasfájást, haspuffadást, hasmenést, émelygést, esetenként hányást okozva.

A fruktóz felszívódása a vékonybélben specifikus transzporter molekulához köthető. Mivel a fruktóz önmagában vagy szukrózként széleskörben elterjedt édesítőszer, a nyugati diétával jelentős mennyiségben fogyasztjuk. Amennyiben a fruktóz kínálat meghaladja a felszívó kapacitást, a monoszacharid a vastagbélbe kerülve a laktóz intoleranciához hasonló tüneteket okoz.

Amennyiben szénhidrát felszívódási zavar gyanúja merül fel, hidrogén kilégzési teszt elvégzésével bizonyítható a malabszorpció. A diagnózis felállítása után a megfelelő diéta megválasztásával, gyógyszeres kezeléssel, illetve az esetlegesen a tünetek hátterében álló alapbetegség feltárásával a
gasztrointesztinális panaszok megszűntethetők.

 

Gyakori felnőttkori dyspepsias panaszok:

IBS? NCGS? Étel intolerancia? Coeliakia?

Dr. Lénárt Zsuzsanna – belgyógyász, gasztroenterologus főorvos SZTE ÁOK

Dr. Lénárt ZsuzsannaA felnőtt gastroenterológiai szakrendeléseken megjelenő betegek döntő többsége hasi fájdalomról, görcsről puffadásról, hányingerről, hasmenésről vagy éppen székrekedésről panaszkodik. A panaszok sokszor vélt vagy valós módon a táplálkozással, az elfogyasztott élelmi anyagokkal függenek össze.

Az elvégzett funkcionális tesztek, laboratóriumi vizsgálatok, endoszkópos és szövettani vizsgálatok eredményeit értékelve tudunk a sokszor nagyon hasonló tünetekkel járó estek között különbséget tenni, lisztérzékenységet (coeliakiat) igazolni, étel allergiát, intoleranciát véleményezni.

Új csoportja az eseteknek a nem coeliakias gluten sensitivitás (NCGS). Továbbra is nagy kihívás az irritabilis bél betegségben szenvedő betegek csoportja.

 

„10 éves lett a Csipkerózsika program”

Lisztérzékenység-szűrés Biocard™ lisztérzékenységi gyorsteszttel

Pusztai János – ügyvezető CÖDIMED Kft.

Tudta?

  • A cöliákia családon belül halmozódó betegség! Ha valakit a családban diagnosztizáltak a többieknek érdemes családszűrésen részt venni!
  • A cöliákia korrekt diagnózisa előtt TILOS a gluténmentes diéta! Megkezdett diéta után a vizsgálatok téves diagnózishoz vezethetnek!

A szűrővizsgálat célja, a tünet és panaszmentes személyek vizsgálata, a rejtett betegség fennállásának valószínűsítése.

biocard-tesztA lisztérzékenység kialakulásával kapcsolatos ismeretek alapján kimutatható, hogy a betegség kora gyermekkorban kezdődik, még akkor is, ha a tüneteket sok esetben csak felnőttkorban veszik észre. Ezért fontos, hogy mihamarabb kiszűrjék. A fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt betegség legfontosabb hosszú távú szövődményének ma további autoimmun betegségek kialakulásának a veszélye tűnik.

Kimutatták, hogy ezek előfordulása ugrásszerűen megnő, ha csak felnőttkorban ismerik fel, míg a kora gyermekkorban diagnosztizált és a gluténmentes diétát pontosan betartó felnőtteknél sokkal alacsonyabb.

A szűrőprogram a beiskolázás előtt álló nagycsoportos, óvodás gyermekeket érinti. Munkatársaink tájékoztatást adnak az óvodák vezetői részére a
betegséggel kapcsolatosan, illetve a szűrőprogramról. Ezt követően az óvodákon keresztül tájékoztató anyagokat, illetve szülői beleegyező nyilatkozatokat juttatunk el az érintett gyermekek szülei számára.

A vizsgálat helyben az óvodákban történik, Biocard™ lisztérzékenységi gyorsteszttel. Melyet szakemberek végeznek. A szűrővizsgálat eredményéről a szülőt írásban tájékoztatjuk a vizsgálat napján. Pozitív esetben segítünk az orvosi diagnózis mihamarabbi felállításában.

Ha az orvosi diagnózis is megvan, segítjük a családokat a diéta megtanulásában, az önmagukat gondozó életvitel elsajátításában. A szűrésből kikerült családok nehezen akarják elfogadni az életre  szóló diétát. Nem estek át a panaszokkal, tünetekkel járó fázison.
Valóban nehéz is, hogy az eddig egészségesnek vélt gyermeküket „beteggé tettük”. De ez gyakorlatilag minden betegségcsoportnál felfedezhető, ha szűrésből lesz diagnózis.

Táplálékallergiások a pszichológusnál…? – a gyermek- vagy serdülőkorban felállított diagnózis pszichológiai vetületei

Tóth Anett – tanácsadó szakpszichológus SZTE ÁOK Gyermek- és ifjúságpszichiátriai Osztály

A táplálékallergia diagnózisa bármely életkorban jelenthet krízishelyzetet az egyén számára. Az állapot tartós, étkezéseinket, szokásainkat, választásainkat, és ennek következtében társas helyzeteinket is potenciálisan befolyásoló voltát elfogadni, új megoldásokat kialakítani és életünkbe beépíteni időigényes, megterhelő feladat.

Különösen igaz ez gyermekek, serdülők esetében, akik – életkoruk, személyiségük függvényében – nagyon
különböző módon reagálhatnak ebben az élethelyzetben; megoldásaik az életkorukat meghazudtoló, adaptív megküzdési módoktól a teljes tagadásig, lázadásig széles skálán mozoghat, és időben sem feltétlenül állandó.

Előadásomban a korosztályt érintő lehetséges nehézségeket gyermekpszichológusi gyakorlatomból hozott esetek mentén igyekszem körüljárni, egyaránt felvázolva a lelki egészség szempontjából jelentkező veszélyeket, illetve a
lehetséges megoldási módokat, rendelkezésre álló lehetőségeket és erőforrásokat is.

Gluténérzékeny fogyasztók számára előállított élelmiszerek forgalmazási követelményei

Dr. Bartókné Dr. Lamper Csilla – Osztályvezető CSMKH Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály

A gluténérzékenyek számára az élelmiszerek jelölésén megjelenő, gluténmentességére vagy csökkentett gluténtartalomra vonatkozó információ segítséget adhat a megfelelő élelmiszerek kiválasztásában, és lehetővé teszi, hogy változatos étrendet kövessenek. Egyes gluténérzékenyek képesek lehetnek tolerálni egy adott, korlátozott tartományon belül különböző, kis mennyiségű glutént. Annak érdekében, hogy a piacon mindenki hozzáférhessen az igényeinek illetve érzékenységi szintjének megfelelő élelmiszer-választékhoz, lehetővé kell tenni e
korlátozott tartományon belül, különböző mennyiségű glutént tartalmazó termékkínálatot. Fontos azonban, hogy a különböző termékeket megfelelő módon jelöljék annak biztosítása érdekében, hogy a gluténintoleranciában szenvedők megfelelően használják azokat.

Az új szabályozást jelent az Európai Parlament és a Tanács 609/2013/EU rendelete, amely 2013. július 20-án hatályba lépett, és 2016. július 20-tól kötelezően alkalmazandó. Ez az új, specifikus csoportoknak szánt élelmiszerekről szóló rendelet megszünteti a különleges táplálkozási célú élelmiszer
fogalmát, és új keretet hoz létre, amelynek általános rendelkezései csupán néhány jól ismert és pontosan meghatározott olyan élelmiszer-kategóriára vonatkoznak, amelyek nélkülözhetetlenek bizonyos élettani állapotok esetén és/vagy elengedhetetlenek a lakosság egyes jól meghatározott, veszélyeztetett csoportjainál a táplálkozási igény kielégítéséhez. (ezekhez az élelmiszer-kategóriákhoz tartoznak a csecsemők és kisgyermekek számára készült élelmiszerek).

A magyarországi forgalmazás bejelentésére vonatkozó kötelezettség a 36/2004. (IV. 26.) ESZCSM rendelet (továbbiakban Rendelet) 8. § (1) pontja értelmében még a gluténérzékenyeknek szánt élelmiszerekre is vonatkozik.

A magyarországi forgalmazás megkezdésének napáig a Rendelet szerint az OGYÉI-be kötelezően bejelentendőek gluténérzékenyeknek szánt különleges táplálkozási célú élelmiszerek. Az élelmiszerek jelölésére, megjelenítésére és reklámozására vonatkozó általános előírásokat a különleges élelmiszerek esetében az alábbi kiegészítésekkel kell alkalmazni:

  • a megnevezéséhez kapcsolódóan fel kell tüntetni a termék
    különleges táplálkozási jellemzőit.
  • a különleges élelmiszer csak előre csomagolt formában
    hozható kereskedelmi forgalomba a végső fogyasztó
    számára. A csomagolásnak teljes mértékben be kell fednie
    a terméket.(egyedi engedély eltérésre)

Glutén-érzékenyeknek szánt különleges táplálkozási  célú élelmiszerek listája a OGYEI honlapon elérhető. A gluténérzékenyek számára alkalmas élelmiszerek jelölésének  szabályozása a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló 1169/2011/EU rendelet hatálya alá került.

A gluténérzékenyek számára alkalmas élelmiszerek jelölésének szabályozása a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló 1169/2011/EU rendelet hatálya alá került, és így már nem tekintendők különleges táplálkozási célú élelmiszereknek. Az általános jelölési elemek közül  az allergének feltüntetési szabályai kiemelendőek, figyelemmel arra, hogy azok egészségügyi kockázatot hordoznak.

Fentiek értelmében az elvárások a következőek:

  • Kötelező feltüntetni minden olyan, allergiát vagy intoleranciát okozó, a II. mellékletben szereplő anyagot vagy terméket (pl. glutént tartalmazó gabonafélék, azaz búza, tönkölybúza vagy khorasan búza, rozs, árpa, zab, illetve hibridizált fajtáik, valamint a belőlük készült termékek), amely a késztermékben jelen van, akár megváltozott formában is.
  • Nevét olyan szedéssel – betűtípussal, stílussal vagy háttérszínnel – kell kiemelni, amely azt egyértelműen elkülöníti a többi összetevőtől.
    Az allergént jelölni kell minden összetett összetevőnél!

A fogyasztóknak az élelmiszerek gluténmentessége vagy csökkentett gluténtartalma tekintetében nyújtott tájékoztatásra vonatkozó követelményekről szóló 828/2014/EU végrehajtási rendelet 2016. július 20-tól kötelezően alkalmazandó.
A rendelet melléklete szerint az élelmiszerek gluténmentességére vagy alacsony gluténtartalmára vonatkozó, megengedett kijelentések:

  • A „gluténmentes” kijelentés csak abban az esetben használható, ha az élelmiszer a végső fogyasztónak értékesített formájában legfeljebb 20 mg/kg glutént tartalmaz.
  • A „nagyon alacsony gluténtartalmú” kijelentés csak abban az esetben használható, ha az élelmiszer – amely egy vagy több, búzából, rozsból, árpából, zabból vagy ezek keresztezett változataiból származó összetevőből áll, vagy ilyen összetevőt tartalmaz, amelyet különleges eljárással
    úgy állítottak elő, hogy a gluténtartalmat csökkentsék – a végső fogyasztó számára értékesített formájában legfeljebb 100mg/kg glutént tartalmaz.
  • A zabot tartalmazó élelmiszerre vonatkozó kiegészítő követelmények: A gluténmentesként vagy nagyon alacsony gluténtartalmúként megjelölt élelmiszerekben csak olyan zab használható, amelynek termesztése, előkészítése és/vagy feldolgozása során kifejezetten kerülték a búzával, rozzsal, árpával vagy ezek keresztezett változataival való szennyeződést, és amelynek gluténtartalma legfeljebb 20 mg/kg.
  • A fentiekben említett, élelmiszerrel kapcsolatos tájékoztatást a következő kijelentések kísérhetik:
  • „gluténérzékenyek is fogyaszthatják” vagy „coeliakiában szenvedők is fogyaszthatják”.

Az, élelmiszerrel kapcsolatos tájékoztatást a következő kijelentések kísérhetik: „kifejezetten gluténérzékenyek számára készült” vagy „kifejezetten coeliakiában szenvedők számára készült”, amennyiben az élelmiszert kifejezetten úgy gyártották, készítették elő és/vagy dolgozták fel, hogy:

  • az élelmiszer glutént tartalmazó egy vagy több összetevőjének gluténtartalmát csökkentették
  • a glutént tartalmazó összetevőt más, természetes módon gluténmentes összetevővel helyettesítették

Az élelmiszer előállítók egyre inkább jogkövető magatartást tanúsítanak, de előfordulhatnak minőségi (összetételi) vagy biztonsági hibák. A fogyasztók, amennyiben megalapozott gyanújuk van arra vonatkozóan, hogy a gluténmentes termék nem az előírások szerinti összetételi jellemzőkkel bír, közérdekű bejelentést tehetnek az alábbi szerveknél:

  1. NÉBIH ingyenesen hívható zöldszáma (06-/80-263-244)
  2. valamennyi megyei Kormányhivatal élelmiszerlánc-felügyeletét ellátó főosztályánál
  3. valamennyi Kormányhivatal Járási Hivatalának Élelmiszerláncbiztonsági és Állategészségügyi Osztályánál

Forrás: xiv-glutenmentes-nap-tajekoztatofuzet_szines.pdf

A rendezvényen számos további érdekes előadás hangzott el.

Prof. Dr. habil. Várkonyi Ágnes (SZTE ÁOK), Csecsemő- és gyermekgyógyász, gasztroenterológus: Együnk-e glutént?

Prof. Dr. Várkonyi Ágnes

Prof. Dr. Korponay-Szabó Ilma (Heim Pál Gyermekkórház) gasztroentrerológus főorvos, egyetemi tanár: A korrekt coeliakia diagnózis ismérvei

Prof. Dr. Korponay Szabó Ilma

Dr. Román Rita gyermekgyógyász pulmonológus (SZTE ÁOK): Búzaallergia, gyakori légúti betegségek, allergiák
Dr Román Rita
Dr. Csoma Zsanett Renáta gyermekbőrgyógyász, allergológus  egyetemi adjunktus (SZTE ÁOK):  Gluténérzékenység a bőrgyógyászatban: dermatitis herpetiformis

Dr. Csoma Zsanett

Vajda-Nagy Erika dietetikus (Heim Pál Gyermekkórház)  Coeliákia – tények és tévhitek

Vajda-Nagy Erika



Kapcsolódó bejegyzések:

3 új mélyhűtött gluténmentes termék a Mester Család kínálatában
3 új mélyhűtött gluténmentes termék a Mester Család kínálatában

Szeretne otthon 40 perc alatt friss, illatos, finom és nem utolsó sorban biztonságos gluténmentes péksüteményt? A Mester Család 3 új...

Ingyenes gluténérzékenység szűrés a zuglói nagycsoportosoknak
Ingyenes gluténérzékenység szűrés a zuglói nagycsoportosoknak

A Zuglói Egészségmegőrző Modell első lépéseként a képviselő-testület ingyenes gluténérzékenység szűrést biztosít a kerületi önkormányzati nagycsoportos óvodások számára. Részletek:

XIII. szegedi gluténmentes családi nap - 2015.10.10
XIII. szegedi gluténmentes családi nap – 2015.10.10

2015 október 10-én idén már 13. alkalommal kerül megrendezésre Szegeden a gluténmentes családi nap. Szűrések, termékkóstolók, előadások és akciós vásárlás....

,