A glutén bevezetés a babáknál
FIGYELEM:
Cikkünk 2014. szeptemberi megjelenése óta néhány újabb kutatási eredmény jelent meg arról, hogy talán még sincs cöliákia megelőző hatása az ajánlásban szereplő hozzátáplálásnak, azok további kutatást igényelnek.
Korábban úgy gondolták, hogy minél később találkozik a csecsemő különféle allergén vagy egyéb betegséget okozó étellel, annál biztosabb, hogy kevésbé alakul ki rá betegség érintettség!
Viszont a tudomány fejlődésével és természetesen kellő kutatásokkal, alátámasztásokkal új szakmai protokoll született az egészséges csecsemő táplálásról, melyet 2009-ben az Egészségügyi Minisztérium közzé is tett.
Kizárólagos szoptatás javasolt 6 hónapig az egészséges csecsemőknél.
Ez alapján, a szoptatástól függően, ahhoz igazodva 2 javaslat van:
-
A glutén bevezetés a babáknál akiket 6 hónapig csak anyatejjel tápláltak:
- Azoknál az egészséges csecsemőknél, akiknél ez megvalósult, náluk az úgy nevezett, kiegészítő táplálás bevezetését, a WHO ajánlásnak megfelelően, betöltött 6 hónapos kor (180 nap) után javasolt, de a szoptatás a kiegészítő táplálás bevezetése után is folytatható, amíg a csecsemő ezt igényli.
- A 6. hónapban még kizárólag szopó csecsemőknél 150-182 napos kor között, nem étkezést kiváltva, hanem cöliákia – gluténérzékenység remélt megelőzéseként napi fél vagy más-naponta 1 db háztartási kekszet pépesítsünk lefejt anyatejjel, vagy forralt és lehűtött vízzel, és ezt a pépet adhatjuk szoptatás közben vagy után, a csecsemő által nyújtott lehetőség szerint.
-
Azoknál az egészséges csecsemőknél, akiknél nem valósult meg, a 6 hónapig kizárólag anyatejes táplálás:
- A mesterséges és / vagy vegyes táplálásban részesülő babáknál viszont már 4-6 hónapos kor között javasolt a kiegészítő táplálás bevezetése.
- Ezeknél a csecsemőknél a glutén bevezetése történhet napi fél vagy más-naponta 1 háztartási keksz pép adása formájában, amit célszerűen gyümölcspéphez, főzelékpüréhez is hozzákeverhetünk, vagy magát a főzeléket habarhatjuk (A habaráshoz maximum egész napra összesen napi 2.5 g – 1 csapott mokkáskanál – lisztet használhatunk !)
Mindkét esetre vonatkozólag:
- Fontos, hogy a glutén bevezetése kis mennyiségekkel történjen, ezért a fenti mennyiségekre vonatkozó ajánlás pontosan követendő!
- Kiemelt figyelmet követel az a tény, hogy a 17. hét = 119 napos kor előtt bevezetett glutén a cöliákia – gluténintolerancia rizikóját egyértelműen fokozza.
- Az anyákat – szülőket, fel kell világosítani, hogy fontos a glutén bevezetés időpontjában és azt követően legalább 1-3 hónapig szoptatni, mert ez csökkenti a cöliákia kialakulásának kockázatát.
A glutén bevezetés a babáknál – egyszerűbben megfogalmazva:
A gluténnal kapcsolatos új állásfoglalás szerint:
Nem ajánlatos négy hónapos kornál korábban, de hét hónapos kornál később sem bevezetni, és ez fokozatosan, pici mennyiségekkel történjen. Törekedni kell arra, hogy glutén bevezetés a babáknál még a szoptatás ideje alatt megvalósuljon!
Miért fontos a glutén bevezetés a babáknál?
A cöliákia egy súlyos betegség, amelynek kezelésében a megelőzés, a korai felismerés és a pontos diagnózist követően az élethosszig tartó szigorú gluténmentes étrend elengedhetetlen. A fel nem ismert vagy kezeletlen cöliákia súlyos hiánybetegségeket okoz és visszafordíthatatlan egészségkárosodást okoz.
Kelt:2014.09.08 / Utolsó módosítás: 2016.06.06Kapcsolódó bejegyzések:
Glutén hozzátáplálása csecsemőknél – 2016
Néhány hete volt egy konferencia, amelyen a glutén hozzátáplálása csecsemőknél, azaz a glutén bevezetése a kicsik étrendjébe volt a téma....
Glutén korai bevezetése pro és kontra
Újabb kutatásokkal cáfolni próbálják az eddigi ajánlást ami a glutén bevezetését a szoptatás alatt javasolj a cöliákia megelőzése céljából.
Elindult a szeptemberi gluténérzékeny kvízjáték!
Az új gluténérzékeny kvízzel még nagyobb esély van a nyerésre! Ha nem sikerül elsőre megválaszolnia a gluténérzékenységgel kapcsolatos kérdésre, segítünk!...