A gluténintolerancia diagnosztizálás fejlődésének útja az ókortól napjainkig.
Bizony már az ókorban is észrevették, hogy az emberek egy részénél bizonyos ételek fogyasztása panaszokat vált ki, illetve az elhagyásuk tünetmentességet eredményez.
A betegség kialakulásáért felelős ételféleségek kiválasztása évszázadokig kizárólag megfigyelésen alapult, akár a cöliákiában (gluténérzékenység) vagy tejfehérje allergiában, laktózintoleranciában is.
Mire kiderült, hogy mi is a kiváltó élelmiszer, sok próbálkozás miatt, sok idő is eltelt. A gluténintolerancia diagnosztizálás módszereinek fejlődése hosszú folyamaton ment keresztül.
A gluténérzékenység tüneteit Aretaiosz görög orvos írta le először, tőle származik az elnevezése is. A döntő felfedezést viszont a holland Van Dicke tette.
A gluténintolerancia klasszikus tüneteit 1988-ban Samuel Gee ismertette először.
1950-ben fogalmazta meg egy holland gyermekgyógyász, Van Dicke panaszok és a glutén közötti ok-okozati kapcsolat gondolatát, miután észrevette, hogy a második világháború alatt, amikor nem volt elegendő kenyérgabona, így kenyér sem, a betegek tünetei enyhültek. Amikor pedig újból beindult a mezőgazdaság a háború után, újból kenyeret fogyasztottak az emberek, ismét megjelentek a tünetek.
Ekkor írta le egy tanulmányban a betegség és a gabonaneműek fogyasztása közötti lehetséges összefüggést.
A vékonybélbolyhok károsodásának kimutatása
7 évet kellett várni, a vékonybélbolyhok károsodás kimutatási módszerének kikísérletezésére. Az első mintavételt 1957-ben végezték.
A vékonybél károsodásának igazolása, amelyet a tünetek, a kimutatott hiányállapotok alapján régebben csak feltételeztek, az 1960-as évek után vált rutinszerűen elvégezhető, objektív vizsgálattá.
Kiderült, más betegségek (pl.: Chron betegség) hasonló szöveti elváltozást mutat, így a bélbolyhok károsodásnak kimutatása már önállóan nem elegendő a gluténérzékenység diagnózisának kimondásához.
1970-ben állították fel, az első, a gyakorlatban hosszú éveken keresztül alkalmazott nemzetközi konszenzust a gluténérzékenység diagnosztizálásáról.
1972-ben pedig Seah írta le elsőként, hogy a gluténérzékenyek vérében olyan autoantitestek találhatók, amelyek a normál kötőszövet bizonyos alkotórészeivel reagálnak.
A biztonságos gluténintolerancia diagnózis felállítása 3 pontos:
- A betegség gyanújával kezdődik (tünetek, hiányállapot) +első biopszia mintavétel (bélbolyhok károsodásának igazolása);
- Eliminációs diéta (a glutén kiiktatása az étrendből) + második biopszia mintavétel (bélbolyhok regenerációjának ellenőrzése);
- Terhelés (glutén ismételt adása) +harmadik biopszia mintavétel (ismételt károsodás megjelenése).
Szerencsére az elmúlt évtizedek végzett kutatások, és eredményeik köszönhetően a gluténintolerancia diagnosztizálás leegyszerűsödött.
A modern szerológiai vizsgálatok birtokában a diagnózis felállítása gyorsabbá és megbízhatóbbá vált. Ráadásul a gluténintoleranciával kapcsolatos specifikus autoimmun antitestek felfedezése, és a genetikai vizsgálatok alapvetően módosították a betegséggel, és kezelésével kapcsolatos ismereteinket is.
Azóta is az alapos kivizsgálás, és a pontos diagnózis felállítása e legfontosabb feladat, hiszen a betegség egyetlen terápiás eszköze, a gluténmentes diéta.
Öndiagnózis felállításával, inkorrekt tesztekkel végzett „diagnózis”, nem csak hogy feleslegesen túl szigorú étrendet, hanem esetlegesen további tápanyaghiányból eredő szövődményeket is előidézhet (vashiány, csontritkulás, stb….)
Kapcsolódó bejegyzések:
Vékonybél-biopszia és Marsh-féle szövettani vizsgálat
Marsh-féle szövettani vizsgálat eredményeinek értelmezése. Bélbiopszia eredmény kiértékelése Marsh besorolás szerint
Bélbiopszia, hogy zajlik a gyomortükrözéses vizsgálat? – Nincs ok a félelemre!
Sokak inkább nem mennek el cöliákia vizsgálatra a gyomortükrözés, bélbiopszia miatt. Félelmük alaptalan. Videóval és képekkel illusztrálva részletesen bemutatjuk a...
A kezeletlen cöliákia miatt a csontritkulásra is nagyobb esély van!
A kezeletlen cöliákia szövődményeként megjelenő, a felszívódási zavar miatt kialakuló hiánybetegségek egyike lehet a Osteoporosis, vagy csontritkulás is, amely miatt...
Miért kockázatos a kezeletlen cöliákia, gluténintolerancia? – vérszegénység
A kezeletlen cöliákia szövődményeként megjelenhetnek az anémiák, azaz a vérszegénység azon fajtái, mely a felszívódási zavarból alakulhatnak ki, tünetként!