Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Egy enzim változtathatja meg a gluténérzékenységgel élő emberek életét

Mint ismeretes a cöliákia (közismert néven lisztérzékenység) egy autoimmun betegség, amelyben a táplálkozás során az emésztőrendszerbe kerülő legkisebb glutén mennyisége is beindíthatja az arra genetikailag hajlamos egyén kóros immunreakcióját, amely hatására a beteg vékonybelének bélbolyhai károsodnak, ami igen súlyos – kezeletlenül, hosszabb távon akár halálos szövődményekkel is járhat. A cöliákia ma ismert egyetlen kezelési módja az élethosszig tartó szigorú gluténmentes diéta.

Vannak olyan gluténérzékenyek (NCGS), akiknél nem lehetett cöliákiát diagnosztizálni, glutén fogyasztására azonban hasonló tüneteket produkálnak (elsősorban emésztőrendszeri), mint a lisztérzékenyek.

gluténbontó enzim | cöliákia gyógyszer

gluténbontó enzim

Ez a rövid bevezető azért volt fontos, mert az alábbi hírben szereplő készítményt cöliákiás betegeken nem tesztelték. Sőt felelőtlenség is lett volna, hiszen nem garantálja a gluténmentességet, csak csökkentheti a bevitt glutén tartalmát, ez viszont nem még kevés a szigorú gluténmentes diétához! Éppen ezért nem szabad bedőlni a reklámoknak, egyenlőre nincs gyógyszer a cöliákia kezelésére!

Egy nemrégiben megjelent kutatás eredményei szerint:

egy tabletta, mely egy bizonyos enzimet tartalmaz, gluténtartalmú ételek esetén is jelentősen csökkenti azt a glutén mennyiséget, mely eljut a vékonybélig.

Ez azt jelentheti a gluténérzékenységgel élő emberek számára, hogy az eddig nagyon szigorú étrenddel ellentétben kis mennyiségben akár fogyaszthatnak glutént tünetek jelentkezése nélkül, mely lehet puffadás, hasmenés vagy hasi fájdalom is. A biztató eredményeket a Digestive Disease Week (DDW) 2017 nagyszabású találkozón mutatták be.

Az enzimet tartalmazó tablettát nem cöliákiás embereken tesztelték!

A mindent megváltoztatható enzim az Aspergillus niger nevű mikroszkopikus gombában lévő prolyl endoproteáz (AN-PEP).

Ez az anyag nagy változást hozhat el a gluténérzékeny emberek életében, hiszen egy étteremben nem lehetnek 100%-ig biztosak abban, hogy az adott étel gluténmentes-e, azonban az enzim segítségével biztonságban érezhetik magukat

– nyilatkozta Julia König, a svéd Örebro Egyetem munkatársa.

Már az igen kis mennyiségű glutén is tüneteket okozhat a betegeknél, így ez a tabletta fontos szerepet játszhat az ételekben fennmaradó minimális glutén okozta tünetek elkerülésében is.

Korábbi tanulmányokból már kiderült, hogy az AN-PEP le tudta bontani a glutént, amikor az egy gyomorba vezetett szondán, folyékony ételként került a szervezetbe.

Ez az első kutatás, ahol, már nem folyadék formájában, hanem ételekkel vizsgálták az enzim hatását. A kísérlet során 18 önmagát gluténérzékenynek valló beteg fogyasztott zabkását, mely glutént tartalmazott. Emellett mindannyian kaptak kis vagy nagy dózisban AN-PEP enzimet, vagy placebot. A kutatók ezután megmérték a glutén szintjét a gyomorban és a vékonybélben is.

Az eredmények szerint kis és nagy dózisban is az AN-PEP lebontotta a glutént a gyomorban és a vékonybél kezdeti részén is. A gyomorban mért glutén szintje mindkét csoportban 85%-kal alacsonyabb volt a placebo csoporthoz képest.

Korábbi tanulmányok szerint még gluténmentes étrendet követve is előfordulhat gluténbevitel (diétahiba)

– magyarázta Dr. König.

Az enzimmel csökkenthetjük azon „balesetek” okozta tüneteket, amikor a betegek véletlenül mégis fogyasztanak egy kis glutént. Nem azt mondjuk, hogy innentől az AN-PEP segítségével ezek a betegek újra élvezhetik majd a pizzák és a tészták ízét, melyek nagy mennyiségben tartalmaznak glutént, azonban kis mennyiség esetén elkerülhetik a kellemetlen panaszokat.

Dr. König kiemelte, hogy az enzimet nem tesztelték cöliákiás betegeken, mert náluk a glutén bevitele súlyos immunológiai reakciót vált ki, és még a kis mennyiségű glutén is hosszútávú károsodást okozhat.

Ezért nem is ajánlja a gluténérzékenyeknek, hogy az enzimet életükbe bevezetve újra fogyasszanak glutént.

Forrás: eurekalert.org


Kapcsolódó bejegyzések:

Gyógyszer a gluténérzékenységre tojássárgájából?
Gyógyszer a gluténérzékenységre tojássárgájából?

Nap mint nap újabb és újabb hírek jelennek meg a cöliákia elleni gyógyszer megalkotásáról, Most egy glutént blokkoló étrend-kiegészítővel próbálnak...

Hamarosan lesz gyógyszer a cöliákia kezelésére?
Hamarosan lesz gyógyszer a cöliákia kezelésére?

Ismét egy lépéssel közelebb kerültünk a megoldáshoz. A Sanofi cöliákia gyógyszer fejlesztésén dolgozik. Talán néhány év múlva lesz gyógyszer a...

Cöliákia gyógyszer 5 éven belül?
Cöliákia gyógyszer 5 éven belül?

A Global Data elemzői szerint 2020 elejéig két új gyógyszer kerül piacra, kifejezetten a cöliákiában szenvedő betegek számára. Talán lesz...

A gluténérzékenység kezelése enzimmel
A gluténérzékenység kezelése enzimmel

A gluténérzékenyeknek könnyítheti meg az életét egy új enzim, amely a glutén képes lebontani és így emészthetővé tenni a ciliákiások...

, ,