A gluténérzékenység következményei
A gluténérzékenység (régies nevén lisztérzékenység) feltételezett kiváltó oka
Kiváltója a gluténtartalmú gabonafélékben lévő sikér (glutén) egyik fehérjecsoportja, a gliadin, Ennek lebomlása során keletkezik egy olyan molekula, amely képes kapcsolódni a beteg sejtjeinek felszínén található egyfajta antigénekhez.
Az így összekapcsolódott molekulákat az immunrendszer idegen anyagként azonosítja és megpróbálja elpusztítani.
A gluténérzékenység egy autoimmun betegség
A gluténérzékenység az autoimmun betegségek azon csoportjába tartozik, amely nem csak egy szervet érint, hatásai az egész szervezetre kiterjednek.
Az autoimmun folyamat beindulásának következményei
A már elindult folyamat sajnos nem állítható le, legfeljebb a hatásait lehet enyhíteni.
Mik a gluténérzékenység következményei?
Az első és legmeghatározóbb következmény a vékonybél kezdeti szakaszának rongálódása. Erre a bélszakaszra jellemző, hogy a belsejét apró nyúlványok, ún. bélbolyhok borítják, amelyek óriási szerepet kapnak a tápanyagok felszívódádában, hiszen nagy mértékben megnövelik a bél nyálkahártyájának felületét. A gluténérzékenység következtében ezeknek a bolyhoknak a mérete csökken, majd akár teljesen kisimulhat a bélfal.
A bélbolyhok eltűnése súlyos felszívódási zavarhoz vezet. Hasmenés alakul ki és a táplálékokban található fontos összetevők (vitaminok, ásványi anyagok, vas) eltávoznak a széklettel, anélkül, hogy felszívódott volna belőlük a szükséges mennyiség.
A felszívódási eredménytelenség következtében a gluténérzékeny betegeknél különféle hiányállapotok alakulhatnak ki.
Ezek a hiányállapotok különösen a gyermekek esetében veszélyesek, akiknél fejlődési visszamaradás is előfordulhat.
- A vas felszívódási nehézsége vérszegénység kialakulását okozza.
- Az A-vitamin hiánya az immunrendszer hatékonyságát csökkenti,
- B-vitamin hiánya pedig idegrendszeri tünetekkel járhat
- A D-vitamin hiánya csontképzési és növekedési anomáliákat idézhet elő.
- A K-vitamin hiánya vérzékenységhez vezet.
Gyakori a nagymértékű fogyás, és sokszor gyulladásos bőrbetegség vagy egyéb autoimmun betegségek és emésztési érzékenységek (pl. tejcukor érzékenység) kísérik a cöliákia tüneteit. Amennyiben ismerősek Önnek a gluténérzékenység tünetei, mindenképpen indokolt kivizsgáltatnia magát és szakorvoshoz fordulni.
További súlyos probléma a fel nem ismert gluténérzékenység, hiszen ha a megfelelő étrenddel nem kelezik, akkor hosszútávon a vékonybélben gyulladás okoz, ami akár daganatos betegségek kialakulásához vezethet.
Kelt:2013.11.07 / Utolsó módosítás: 2014.02.21