Védőoltás készül a gluténérzékenység ellen
A gluténérzékenység (elavult szóhasználattal: lisztérzékenység) nem klasszikus allergia, hanem egy immunválasz, melyet a liszt fehérjéje, a glutén vált ki az emberi szervezetben.
Ennek megfelelően a cöliákia egy autoimmun betegség, melynek során a szervezetbe kerülő lisztfehérjék az emésztés hatására peptidekké bomlanak, majd a szervezetben található antigénekkel kapcsolódnak. Így jönnek létre olyan molekulák, melyeket az ember immunrendszere idegenként érzékel és megpróbál elpusztítani.
A szigorú gluténmentes diéta a legnehezebb akadály
A gluténérzékenységnek talán a legnehezebb oldala a szigorú diéta pontos betartása, hiszen sok esetben akár a legkisebb mennyiségű glutén hatására jelentkezhetnek az gluténérzékenység tünetei.
Mai társadalmunk táplálkozási szokásai azonban gyakorlatilag a finomított liszt köré épültek fel, éppen ezért a gluténérzékeny betegeknek szinte minden, a boltokban kapható félkész vagy kész élelmiszerről le kell mondaniuk.
Ennek fényében a betegség kutatóinak elsődleges célja az, hogy erre a problémára megtalálják a megoldást, azaz lehetővé tegyék a gluténérzékenyek számára a glutén tartalmú ételek legalább korlátozott mértékű fogyasztását. Ezen cél eléréséért számos területen folyik kutatás, hiszen a probléma több irányból is megközelíthető. Az egyik kiemelkedően fontos az, hogy támogassák a szervezetben a fehérjék elbontását, míg a másik cél, hogy felkészítsék a szervezetet a gluténtolerancia kialakítására.
Vakcinával a gluténtoleranciáért
Miután a kutatások rámutattak, hogy a glutén 3000 fehérjetípusa közül összesen három alkalmas az immunválasz kiváltására, a cél ennek a három fehérjetípusnak a kiiktatása valamilyen módon.
A kutatás eredményeként megalkottak egy oltás-sorozatot, mely jelenleg világszerte az emberi tesztelés fázisában tart már és az eredmények biztatóak.
A megoldás gyakorlatilag nem más, mint egy klasszikus védőoltás: az oltóanyagban megtalálhatóak az allergén fehérjék, azonban a dózis olyan minimális, hogy nem vált ki immunválaszt. Az oltás-sorozat egyes szakaszaiban az allergén fehérjék mennyiségét fokozatosan növelik, amivel párhuzamosan megfigyelhető a hozzászokás és a tolerancia kialakulása.
A jelenlegi tesztsorozat célja annak felmérése, hogy a vakcina milyen mértékben alkalmas a gluténérzékenyek életének megkönnyítésére. A gyártó reményei szerint a termék injekció formájában 3-4 éven belül elérhetővé válik majd a nagyközönség számára is.
A kutatások a tengerentúlon az USA-ban és Ausztráliában folynak, ezért valószínűleg eltart még egy ideig amíg Magyarországon is elérhetőek lesznek a “csodaszerek”.
Addig is, amíg el nem készül a védőoltás a gluténérzékenységre, kerülje a gluténtartalmú ételeket, élelmiszereket.
Ebben hasznos segítség lehet gluténmentes receptgyűjteményünk.