Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

A lisztérzékenység és a női egészséggel kapcsolatos kérdések

A terméketlenség lehetséges kezelési megközelítései

  • gluténmentes étrend a meddőség ellen

    Gluténmentes étrend és a meddőség

    Ismerje meg a beteg teljes kórtörténetét!

  • Figyeljen oda a betegre, hallgassa meg, amit elmond, de figyeljen oda arra is, amit nem! A lisztérzékenység gyakran nem gyomor- és bélrendszeri panaszokban manifesztálódik. Minden ember más és egyedi!
  • Alkalmazzon holisztikus megközelítést, ugyanis a lisztérzékenység több rendszert érintő és több tüneten keresztül manifesztálódó betegség!
  • Az egészséges terhesség biztosításánál hangsúlyozza a gluténmentes étrend fontosságát!
  • Biztosítson információforrásokat, mint pl. honlapok, helyi boltok jegyzéke, élelmiszermárkák, és receptek, a betegeknek ugyanis tudniuk kell, hol vegyék meg, és hogyan készítsék el gluténmentes ennivalójukat.
    A honlapok közé tartozik a Beyond Celiac (beyondceliac.org) és a Celiac Disease Foundation (celiac. org) is.

Mivel a lisztérzékenység több tápanyag rossz felszívódását jelenti, Tata és munkatársai tanulmányozták a foláthiány okozta idegcsőzáródási rendellenességek arányát is.  A vizsgálatban résztvevő, lisztérzékenységgel diagnosztizált 1 521 nő közül egy sem szült olyan csecsemőt, akinél idegcsőzáródási rendellenesség lett volna. Hasonlóan, Dickey és munkatársai a Clinical Genetics 1996. februári számában megjelent tanulmányukban nem találtak kapcsolatot az anya lisztérzékenysége és a magzati fejlődési rendellenességek között.

Kórfejlődés

A szakemberek véleménye szerint a lisztérzékenység legalább két lehetséges módon  nőgyógyászati komplikációk kialakulásához vezethet.

  • Az egyik ezek közül a kulcsfontosságú tápanyagok felszívódási zavara, mely a betegség kórfejlődésének egyik forrása lehet. Lisztérzékenység esetén a terhesség fenntartásához és a magzat növekedéséhez kulcsfontosságú tápanyagok, mint a cink a szelén és a folsav, általában nem megfelelően szívódnak fel.Az Experientiában, 1994 júliusában megjelent tanulmányában Bedwal és Bahuguna megállapítja, hogy a szelén- és cinkhiány befolyásolja a menstruációhoz, a terhesség megtartásához és a terhességi magas vérnyomás elkerüléséhez fontos tüszőstimuláló és a luteinizáló hormon előállítását.Kotze a Journal of Clinical Gastroenterology-ban 2004-ben megjelent tanulmányában  kimutatta, hogy a gluténmentes étrend betartása egyértelműen csökkenti a lisztérzékenységben szenvedő nőknél a tápanyaghiányokat, javítja a reproduktív funkciókat.Ugyanakkor számos vizsgálat, ideértve Tersigni és munkatársai metaelemzését is, azt jelzi, hogy a terméketlenség és egyéb komplikációk olyan nőknél is előfordultak, akiknek nem volt tápanyaghiányuk, ami ahhoz a következtetéshez vezetett, hogy további kutatások szükségesek ahhoz, hogy el lehessen bírálni a táplálék-felszívódási zavarok lisztérzékenységben szenvedő betegek reprodukciós egészségére gyakorolt hatását.
  • A másik mód, ahogy a lisztérzékenység befolyásolhatja a reprodukciós egészséget, a betegségből magából következő autoimmun mechanizmusok megléte.Néhány tudós úgy gondolja, hogy a bélrendszerben előállított antitestek, bélrendszeri és neurológiai károsodásokat okoznak. Ezek pedig befolyásolhatják a reprodukciós rendszert, de az embrió méh nyálkahártyájához kapcsolódását valamint a placenta fejlődését is.Dieterich és munkatársai, valamint Mäki megállapították, hogy  azok a lisztérzékenységgel diagnosztizált nők, akik glutént tartalmazó étrenden voltak,  a lisztérzékenységhez kapcsolódón magasabb szérum antitest szintet mutattak5,6.Hadziselimovic és munkatársai Fetal Pediatrhic Pathology-ban 2007-ben megjelent tanulmánya megállapítja, hogy a lisztérzékenység  is hozzájárulhat a placentához és a terhesség fenntartásához kritikus fontosságú fehérjéket és hormonokat elállító sejtek programozott halálához.Ez, a szerzők álláspontja szerint hozzájárulhat a vetélés és egyéb komplikációk kockázatához.  Más tanulmányok is feltárták az antitestek placentafejlődésre kifejtett különböző negatív hatásait.

A képzett dietetikusok szerepe

Tersigni és munkatársai szerint nem áll elegendő bizonyíték rendelkezésre ahhoz, hogy azoknál a nőknél, akiknél a magzati növekedés elmaradása tapasztalható, koraszültek, vagy terhességi magas vérnyomásban szenvednek, a lisztérzékenység-szűrést javasolják.

Javasolják ugyanakkor a lisztérzékenység-szűrés elvégzését azoknak akiknek:

  • a meddőségére nincs magyarázat
  • ismételten elvetélnek
  • a méhen belüli növekedés korlátozott

Fontos, hogy a táplálkozási szakemberek tudatosítsák a betegekben a kezeletlen lisztérzékenység lehetséges negatív hatásait reprodukciós  és általános egészségükre és arra, hogy ezek a veszélyek meg nem született gyermekeik vonatkozásában is fennállnak.

A képzett dietetikusok fontos szerepet játszanak:

  • a lisztérzékenységre utaló tünetek beazonosításában
  • a betegek diagnosztizálásában
  • a gluténmentes étrend megtanításában

is. Mivel a lisztérzékenység tünetei csalókák lehetnek, előfordulhat, hogy a dietetikusok az első egészségügyi szakemberek, akiket a családot alapítani szándékozó nők felkeresnek, egészségesebben akarnak ugyanis élni a leendő gyermekük érdekében.

Begun azt mondja:

Ha olyan betegük van, akinek megmagyarázhatatlan meddőségi problémái vannak, nem árthat, ha javasolják, végeztessen lisztérzékenység-szűrést.

Nancy Farrell, MS, okleveles dietetikus és táplálkozási szakember az Academy of Nutrition and Dietetics (Táplálkozási és Dietetikai Akadémia) szóvivője, lisztérzékenység-specialista hiszi, hogy az okleveles dietetikus megközelítésmódja az ember, mint egész kezelése, és a beteg bizalmának elnyerése kell, hogy legyen.

Farrell hangsúlyozza:

ahhoz, hogy a betegnél a lehető legjobb eredményeket érjék el, az okleveles dietetikusnak arra kell összpontosítania, hogy hallgassa meg, amit elmondanak neki, de „hallja meg” azt is, amit nem,  értse meg a beteg teljes kórtörténetét, és mutasson a beteg irányába részvétet és empátiát.

Farrel hangsúlyozza:

a táplálkozási szakembereknek tudatában kell lenniük annak, hogy a lisztérzékenységben szenvedő betegeknek olyan tüneteik is lehetnek, melyek nem feltétlenül az emésztési rendszerhez kapcsolódnak, ezért a tünetek enyhítéséhez holisztikusabb megközelítésre lehet szükség.  Az, ha tudatában vannak az olyan autoimmun állapotoknak, mint amilyen a lisztérzékenység is, segíthet az okleveles dietetikusoknak, hogy a lehető legjobb ellátást nyújtsák a betegeiknek.

Begun hozzáteszi:

Ahogy az egészségállításban dolgozók kezdik felismerni, hogy a lisztérzékenység számos formában megjelenhet, egyre jobban tudunk tenni annak érdekében, hogy diagnosztizálják az ilyen betegeket, és a betegek elkezdhessék gluténmentes életüket, és elindulhassanak az úton egy jobb egészség felé.

Szerző: Cristen . Cooper, Magister of Science, okleveles dietetikus és táplálkozástudományi szakember, a New York városi Columbia Egyetem Tanárképző Főiskolája táplálkozás-oktatási doktorjelöltje.

Ha a témával kapcsolatban egyéb hivatkozások is érdeklik, olvassa el ezt a cikket www.TodaysDietitian.com-on

Forrás: http://viewer.zmags.com/publication/bda990fc#/bda990fc/23

Női meddőség kezelés:

[ad 69]



Kapcsolódó bejegyzések:

CÖLITÁNYÉR azaz OKOSTÁNYÉR ®  gluténérzékenyeknek
CÖLITÁNYÉR azaz OKOSTÁNYÉR ® gluténérzékenyeknek

Táplálkozz okosan gluténérzékenyen is! Az MDOSZ legújabb táplálkozási ajánlása az OKOSTÁNYÉR ® irányelvei alapján elkészítettük a gluténmentes változatot

Nem cöliákiás glutén szenzitivitás azaz NCGS
Nem cöliákiás glutén szenzitivitás azaz NCGS

Egyre többet lehet hallani az NCGS -ről, ami a Nem Cöliákiás Glutén Szenzitivitás rövidítése azaz nem cöliákiás gluténérzékenység. Hasonló tünetek...

Kezeletlen cöliákia és a vitaminhiány
Kezeletlen cöliákia és a vitaminhiány

A vitaminok hiánya más néven vitaminhiány is gyakran előforduló szövődménye a kezeletlen cöliákiának. Oka a kialakult felszívódási zavar, hasmenés. Jelszó:...

Meddőség és a gluténérzékenység kapcsolata
Meddőség és a gluténérzékenység kapcsolata

A kezeletlen glutén-intolerancia is lehet meddőség oka! A gluténérzékenység súlyos betegség, amely diagnosztizálása és kezelése (gluténmentes diéta) nagyon fontos....

, ,