A gluténérzékeny személyek az alábbi kedvezményekre lehetnek jogosultak – 2021
Megkerestük a Pénügyminisztériumot ahonnan levelünk továbbításra került az Emberi Erőforrások Minisztériumába. Ők viszont egy korrekt, részletes választ adtak a kérdéseinkre, miszerint milyen kedvezményekre lehetünk jogosultak gluténérzékenyként 2021-ben Magyarországon az alábbi válaszlevelet kaptunk:
2021-ben megváltozott az évek óta megszokott számítási módszere, erről korábbi cikkünkben írtunk.
Személyi kedvezmény
a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény rendelkezése szerint, a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját személyi kedvezménnyel csökkenti. A kedvezmény az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.
Súlyosan fogyatékos magánszemélynek
azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül. A kedvezmény jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmada száz forintra kerekítve. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyekben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.
Súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségek:
Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet szerint, az emésztőrendszer betegségei közül súlyos fogyatékosságnak minősül: Intestinalis malabsorptio, azaz a K90
K90 | Intestinalis malabsorptio |
K900 | Coeliakia |
K904 | Felszívódási zavar intolerancia miatt, m.n.o. |
K908 | Egyéb felszívódási zavar |
A kedvezményre jogosító igazolás kiállítása
A súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet szerint, az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító, igazolást szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, vagy abban az esetben, ha az állapot a jogosultságot megállapító szakorvosi dokumentáció alapján végleges, a beteg választott háziorvosa állítja ki.
A személyi kedvezményt csak az a személy tudja érvényesíteni, akinek van adóköteles jövedelme, amely személyi jövedelemadójából e kedvezményt jóváírják.
Aki jövedelemmel nem, vagy kizárólag adómentes jövedelemmel (pl. nyugellátás, szociális ellátás) rendelkezik, személyi adókedvezményt nem tud igénybe venni.
A következő oldalon a gluténrézkeny gyermekek után igénybe vehető kedvezményekről olvashat részletesen
Kelt:2021.04.24 / Utolsó módosítás: 2021.09.04A cikk több oldalas: 1 2
Kapcsolódó bejegyzések:
Gluténmentes akciós lista 2021 május
Akciós gluténmentes terméklista 2021 május - Vásároljon olcsóbban jelentős kedvezményekkel! 10-30% kevdezmény Új termékek is kerültek a kínálatba!
Új helyben sütött gluténmentes pékáruk a Lidl üzletekben!
Új friss, helyben sütött gluténmentes pékáruk most már a Lidl üzletek ben is! Összetevők és tápérték adatok részletesen
Személyi kedvezmény 2021 – hogy érvényesíthető a havi 8400 Forint?
Ön igénybe veszi a gluténérzékenyeknek járó személyi adókedvezményt? NAV tájékoztató. Van BNO kódja és igazolása a betegségrő? Mikor és kinek...
Van-e étkezési gluténmentes búzakeményítő – melyik fogyasztható cöliákiában?
A búza szó hallatán a cöliákiások azonnal a gluténtartalomra asszociálnak. Ez helyes, de nem árt tudni, hogy előállítanak gluténmentesített búza...
Örök kérdőjel, a zab – szabad-e fogyasztania a gluténérzékenyeknek?
A zab abban az esetben beilleszthető a gluténmentes étrendbe, és csak akkor - ha a zabkészítmény gyártója garantálja a gluténmentességet....
Emelt összegű családi pótlék jár a gluténérzékenyeknek!
Korábbi személyi adókedvezményről szóló cikkünk kapcsán sokan érdeklődtek a gyermekek után igényelhető támogatásokról. Adószakértőnk utána járt a lehetőségeknek.