Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Mit tegyünk az ünnepi túlevés elkerülésére? A túlevés hatása szervezetünkre

Gluténérzékenyként az ünnepek alatt is szigorúan be kell tartami a gluténmentes diétát!

Karácsonykor és más ünnepeken a háziasszonyok gluténmentesen is szeretnek sokféle főtt és sült ételt, édességet, nassolni valót kitenni az asztalra, ezért előfordulhat a „degeszre evés” is.

Ez elrontja az ünnep hangulatát. Ha gyomor-, bélrendszeri jelentkeznek, akkor járunk el a leghelyesebben, ha kezdetben koplalunk. A folyadékpótlásról viszont gondoskodni kell erre legjobb az ivóvíz!

Emésztési panaszok

Nem muszáj teleenni magunkat ilyenkor sem!

Családonként változhatnak a kialakult szokások, hogy ki mit főz, süt az ünnepi napokon.

A régi időkben a húsok közül a sertéshús volt az alap. Az új időkben a sertés mellett előtérbe kerültek a szárnyasból, például pulykából készült ételek, és nem maradhat el a töltött káposzta sem.

Vidéken december a disznóvágások időszaka, így karácsony másnapján akár gluténmentes disznótoros is kerülhet az ünnepi asztalra. A halételek (halászlé, gluténmenetes, panírozott hal stb.) is bekerülnek az ételek sorába.

A sokféle ünnepi gluténmentes édesség, pl. sütemény, csokoládé és az elmaradhatatlan diós, mákos bejgli szintén az ételsor szerves része.

Ha egész évben odafigyelünk az egészséges, változatos táplálkozásra, akkor természetesen karácsonykor is betarthatjuk az egészséges gluténmentes táplálkozás irányelveit („cölitányér”)!

Részesítsünk előnyben a gluténmentes halételeket, főként a tengeri halból készülteket! Könnyen emészthető, teljes értékű a fehérjetartalmuk, a szálka nélküli halakból pedig a gyerekeknek is adhatunk. A halakat egyaránt elkészíthetjük levesnek, rántva, natúr, grillezve vagy tepsiben sütve, majd citromosan, paradicsommal, sajttal vagy zöldségekkel fogyaszthatjuk őket.

A karácsonyi menü részeként salátákat is tálaljunk a húsételek mellé. Ezeket főzelék- és zöldségfélékből készíthetjük el. Az étel még egészségesebb lesz, ha a zöldségféléket összevágjuk, fűszerezzük, és kevés olívaolajjal meglocsoljuk.

Elmaradhatatlan az ünnep alatt az édességek sora is. Vajas krémek helyett inkább gluténmentes pudingokat vagy főzött krémeket készítsünk.

Főzésnél és sütésnél részesítsük előnyben a magas rosttartalmú gluténmentes liszteket, dúsíthatunk pl. chia maggal is. Ha lehet, inkább kevesebb zsiradékot és cukrot igénylő süteményeket válasszunk.

A karácsonyhoz szervesen hozzátartozik a gluténmentes szaloncukor is: ezeket – a süteményekkel együtt – a főétkezések záró fogásaként kínáljuk.

Tegyünk az asztalra gyümölcsöt is, a napi utolsó étkezés pedig lehetőleg egy szerényebb vacsora legyen.

Mit tehetünk, ha „túlettük” magunkat, emésztési panaszaink lesznek?

A karácsonyi ételek némelyike – nagyobb mennyiségben fogyasztva – nem túl kedvező szervezetünk számára. Sok ételnek, édességnek magas a zsír- és cukortartalma, nehezen emészthetők és igazi „energiabombák” (magas a kalóriatartalmuk).

Sok – a hétköznapokon egyébként fogyókúrázó – felmenti magát a kevesebb energiát (kcal-t) tartalmazó étrend alól, a nem fogyókúrázó túlsúlyosak pedig felszednek még magukra pár többletkilót. Sokszor még azok sem tudnak ellenállni az ünnepi túlevés kísértésének, akiknek a gluténérzékenység mellett más, társuló betegségük van (pl. cukorbetegség).

Sokféle emésztési tünet ronthatja el közérzetünket, amit nem egy esetleges gluténszennyezettség okoz.

Magas fokú teltségérzet, émelygés, hányinger, hányás, hasi görcsök és hasmenés is jelentkezhet (ezek a tünetek gyomorrontásra utalnak). Súlyosabb esetekben hirtelen fellépő epegörcs, az arra hajlamos egyéneknél pedig köszvényes roham is kialakulhat. A legveszélyesebb az akut hasnyálmirigy-gyulladás, ami már feltétlenül kórházi kezelést igényel.

Enyhébb esetekben, elég az átmeneti koplalás, bőséges folyadékbevitellel (ivóvíz, szénsavmentes ásványvíz kortyolgatása). Lehet emésztést segítő és görcsoldó tablettát, valamint fájdalomcsillapítót szedni, amivel elűzhetjük a panaszokat. A gyógyszeres kezelés kiegészíthető a szabad levegőn tett hosszabb sétával is.

Mit hetünk még?

A közérzet javulásával világosra főzött citromos teával, vagy cukor nélküli szűrt gyümölcslével bővíthetjük az étrendet. Ezután már következhet reszelt alma, gluténmentes pirított kenyér, zöldségfőzet, vizes burgonyapüré, főtt rizs, főtt sárgarépa vagy héjában sütött burgonya is.

Ha nem enyhülnek, vagy szűnnek meg a panaszok, orvoshoz kell fordulni, pl. a következő tünetek jelentkezésekor: hirtelen fellépő, övszerűen szorító fájdalom; hányás mely után a közérzet nem javul, erős puffadás és teltségérzet.

Ezek felvetik az akut hasnyálmirigy-gyulladás gyanúját. Ez a betegség gyakran bőséges lakoma – vagy bőséges alkoholivás – után lángol fel, így akinél már előfordult hasonló, annak fokozottan is érdemes vigyáznia az ünnepi étkezéssel.

 

Nógrádi Katalin dietetikus



Kapcsolódó bejegyzések:

2022-es gluténmentes karácsonyi receptek
2022-es gluténmentes karácsonyi receptek

2022-es gluténmentes karácsonyi receptek. Bejgli, zserbó, kalács, vendégváró gluténmentes receptek. Gluténmentes szaloncukor, kekszek, sós sütik

CÖLITÁNYÉR azaz OKOSTÁNYÉR ®  gluténérzékenyeknek
CÖLITÁNYÉR azaz OKOSTÁNYÉR ® gluténérzékenyeknek

Táplálkozz okosan gluténérzékenyen is! Az MDOSZ legújabb táplálkozási ajánlása az OKOSTÁNYÉR ® irányelvei alapján elkészítettük a gluténmentes változatot

Melyik gluténmentes lisztet használjuk az ünnepekkor?
Melyik gluténmentes lisztet használjuk az ünnepekkor?

Melyik gluténmentes lisztet mire érdemes használni? Hogy válasszunk lisztet a karácsonyi sütemények elkészítéséhez? Mikor érdemes sikérhelyettesítőt használni? Tippek

Mit ehet és mit nem egy  gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.
Mit ehet és mit nem egy gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.

Tisztázzuk, hogy mit ehet egy gluténérzékeny illetve mit nem ehet egy gluténérzékeny! Sokan nem tudják, hogy nem a lisztre érzékeny,...

Gluténintoleranciában is egészségesen! 1.
Gluténintoleranciában is egészségesen! 1.

Bizonyára sokan hallottak már, hogy a betegségek közel 70%-nak a kialakulásáért a táplálkozásunk a felelős. Az egészséges táplálkozás kiemelten fontos...

, ,