Szójaallergia
Szóját tartalmazó, tartalmazható élelmiszercsoportok
Sütőipari termékek, pékáruk, finom pékáruk, cukrász-és édesipari termékek, kenőzsiradékok, olajok, gyümölcskészítmények, húsipari termékek, félkész-, készételek, olajos magvak.
Ritkábban tartalmazhat szóját néhány gyógyhatású készítmény és gyógyszer is
A táplálék-kiegészítőkben és fehérjekészítményekben nagyobb számban fordul elő.
Az élelmiszerekben lévő allergének (14 allergén) jelölése napjainkban már kötelező. A szennyeződés lehetőségének feltüntetése nem kötelező, de a gyártók a legtöbb esetben feltüntetik, ha a gyártás során fennállt a szennyeződés lehetősége.
A tiltó listán nem szerepelnek
- teljes mértékben finomított szójababolaj és zsír
- szójababból származó természetes vegyes tokoferolok (E306), természetes D-alfa tokoferol, természetes D-alfa tokoferol-acetát, természetes D-alfa tokoferol-szukcinát
- a szójabab növényi olajából nyert fitoszterolok és fitoszterol-észterek;
- a szójabab növényi olajából nyert szterolokból előállított fitosztanol-észter.
forrás: EUR-LEX.europa.eu
Keresztreakció
- Szója – földimogyoró; lencse, borsó, csicseriborsó
- Szója – limabab, mungobab, tamarind (savanykás-édeskés gyümölcs, mártás, szósz készítésére használják)
- Legfőképpen gyermekkori szójaallergia esetén előfordulhat, hogy minden hüvelyes (eltérő erősségű) tüneteket vált ki. Átmenetileg érdemes minden hüvelyest kihagyni az étrendből.
Az egészséges felnőttek számára előnyös fehérje és egyéb tápanyagforrás a szója.
Értékes tápanyagtartalma ellenére sem létfontosságú élelmiszer. A növényre allergiás emberek is össze tudják állítani az étrendjüket a szója kihagyásával úgy, hogy szervezetük minden létfontosságú tápanyaghoz hozzájusson.
Amire figyelni kell
- Vendégségben, étteremben étkezéskor fokozott figyelemre van szükség.
- A házigazdától, séftől érdeklődjünk, biztosan szójamentes, szójaszármazék mentes-e az étel. Nem is szennyeződhetett az ételkészítés során.
- Amennyiben nem tudunk biztonsággal meggyőződni a szójamentességről, válasszunk olyan ételt, ami biztosan nem tartalmaz szóját.
Szójaallergiában nem fogyasztható élelmiszerek
Szójabab és szójakészítmények: pl. szójaszósz, szója pörkölt, szójafehérje termékek (texturált szójafehérje termékek).
Szójaliszt, szójakocka, szójadara, szójatej, tofu (szójatúró), szójajoghurt, szója tejszín és hab, szója joghurt (yogu), miszo, tamari. A hidegen préselt szójaolaj is tartalmazhat kis mennyiségben fehérjét.
Szójalecitint (E322) és szójafehérjét tartalmazó élelmiszerek: húskészítmények (virsli, krinolin, bizonyos szalámik, kolbászok, sonkák, stb.), margarinok, burgonyapüré por, pudingporok, rágógumi, fagylaltporok, csokoládék, nugátok, karamella, majonéz, cukrászati lisztes áruk, porított tejkészítmények, kétszersültek, ostyák. A mélyhűtött, előre panírozott húskészítményekben, vagdaltakban is lehet szója. Ritkábban tartalmazhat szóját néhány gyógyhatású készítmény és gyógyszer is. A táplálék-kiegészítőkben és fehérjekészítményekben nagyobb számban fordul elő.
Mindig el kell olvasni az áruk címkéjét illetve étteremben, vendégségben kérdezzük meg pincért vagy az étel készítőjét!
Nógrádi Katalin dietetikus
Kelt:2017.01.23 / Utolsó módosítás: 2022.04.13A cikk több oldalas: 1 2
Kapcsolódó bejegyzések:
Tojásallergia
Napjainkban a második leggyakoribb allergia gyermekkorban a tojásallergia (1 - 2 %). A gyermekek 6-10 éves korra kinövik, de van...
Mogyoróallergia és más, diófélék allergiái
Tudta, hogy az egyik legveszélyesebb táplálék allergiát a földimogyoró okozza? Földimogyoró allergia és diófélék okozta allergiák.
Burgonya allergia
A burgonya gluténmentes alapanyag, így kiválóan beépíthető a gluténmentes diétába. Sajnos, ritkán ugyan, de előfordulhat a burgonya allergia is. Tudjon...
Kukorica allergia
A kukorica allergia nem tartozik a gyakori esetek körébe, de ha a kukorica allergia egy gluténérzékeny érintett az különösen...
Zaballergia, zabintolerancia és a cöliákia
Ha a zab garantáltan nem szennyezett gluténnal, a cöliákiásoknak nem tilos. De mi van akkor ha maga a zab okoz...
Szójakészítmények is gluténmentesek általában
Glutén-intolerancia esetén fontos az élethosszig tartó gluténmentes diéta betartása. Probléma lehet a megszokott búzaliszt helyettesítése. Pl. a szójaliszt is alkalmas...