A felnőtt korban felismert gluténérzékenység – csendes cöliákia
A lisztérzékenység változatai
A gluténérzékenység – a tejcukor érzékenységhez hasonlóan, bár teljesen más okok miatt – nem egyformán jelentkezik a különböző emberekben. Az elfogyasztott glutén mennyiségétől függően eltérő immunreakciók lehetségesek. Vannak, akik szélsőséges immunválaszt produkálnak a legkisebb mennyiségre is, és vannak, akik bizonyos mértékig képesek tünetmentesen tolerálni.
Ebből a szempontból a megbetegedéseket több csoportra is oszthatjuk:
- A látens lisztérzékenységben szenvedők gluténmentes diéta után újra tünetek nélkül képesek gluténtartalmú ételeket fogyasztani.
- A potenciális cöliákia tüneteiben szenvedőknek csak a véréből mutatható ki a megbetegedés, még a bélbolyhok állapotán sem lelhetőek fel a változás nyomai.
- A tünetek nélküli (csendes cöliákia) betegség-változatok azonban ugyanúgy súlyos következményekkel járnak, mint a látványos tüneteket produkáló változatok.
A felnőtt korban felismert, hosszú ideje fennálló lisztérzékenység következményei
Ez az oka annak, hogy sok gluténérzékeny betegségére csak hosszú idő után derül fény. Sajnos ezekben az esetekben már nem a gluténérzékenység tüneti keltenek gyanút, hanem a különböző szervek, hiányállapot következtében kialakult betegségei világítanak rá a betegségre.
Lisztérzékenységnek ezt a változatát csendes cöliákia néven is szokták emlegetni.
A hosszú távon kezeletlen gluténérzékenység következtében kialakulhat, amelyet korábbi cikkünkben részletesebben érintettük így itt csak felsoroljuk őket:
- vészes vérszegénység
- vitaminhiány
- csontritkulás
- ízületi gyulladások.
- Gyermekek esetében gyakori a fejlődési visszamaradás, különféle degenerációk, késhet a nemi érés is.
Az autoimmun megbetegedések sajnos gyakran nem járnak egyedül.
Társult betegségek lehetnek:
- az I-es típusú cukorbetegség
- pajzsmirigyproblémák (Hashimoto-pajzsmirigygyulladás)
- daganatok
- kialakulhat tejcukor érzékenység, a vékonybél elsorvadása miatti laktáztermelés-visszaesés nyomán.
A gluténérzékenység okai
A cöliákia kialakulásának okaként leginkább az örökletes tényezőket jelölik meg a kutatások, mivel a családi halmozódás jellemző a betegség előfordulására.
Genetikai kiindulópontként a HLA DQ2 és DQ8 antigéneket sikerült azonosítani, amelyek minden gluténérzékeny szervezetében megtalálhatóak.
Ezek az antigének azonban csak hajlamosítanak a betegségre, hiszen hordozóiknak csak 2%-ban alakul ki valójában az autoimmun megbetegedés.
A gluténérzékenység – cöliákia kezelése szigorú gluténmentes diétával lehetséges.
Jelenleg sajnos gyógyszer vagy oltás még nem létezik a gluténérzékenység megszüntetésére, ezért fontos a betegség felismerése és a felismerés után a szigorú, élethosszig tartó gluténmentes diéta betartása.
Miért nem szabad felfüggeszteni a gluténmentes diétát a diagnosztizált cöliákiásoknak? Cikkünkből ezt is megtudhatja! Hogy kerülheti el a diétahibákat, erre egy cikksorozatból kaphat válaszokat!
Weboldalunk térképes keresőjén gluténérzékenység vizsgálatot végző szakorvosok szaknévsorát találhatja meg – a lista folyamatosan bővül, ezen kívül kérdést is tehet fel szakértőinknek a cöliákiával, diétával kapcsolatban!
Az orvosi konzultáció során javasolt gluténmentes diétához ajánljuk heti frissítésű gluténmentes receptgyűjteményünket.
Kelt:2014.01.01 / Utolsó módosítás: 2016.01.09Kapcsolódó bejegyzések:
Cöliákia, mint gluténérzékenység típusai
A világ népességének körülbelül 1%-át érintő betegség a cöliákia. Tudta, hogy a cöliákiának többféle típusa is létezik? Nézzük mit jelentenek...
A cukorbetegség (diabetes) és a gluténérzékenység kapcsolata
Minden kutatás ez irányban kimutatta, hogy a cöliákiások körében is fordulnak elő cukorbetegek és a cukorbetegek között is vannak gluténérzékenyek....
Ön igénybe veszi a gluténérzékenyeknek járó személyi adókedvezményt?
Amennyiben Ön is intolerancia miatti felszívódási zavar diagnosztizált, például gluténérzékeny, Önnek alanyi jogon jár a személyi adókedvezmény! Kérje háziorvosa igazolását...