Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Tényleg meg lehet fejni a rizsnövényt? Avagy – Növényi italok szerepe

KolosFreeFood rovatunk házigazdája gluténmentes étrendjéből a tejtermékeket is ki kellett, hogy iktassa. Megkértük, hogy ossza meg olvasóinkkal a személyes tapasztalatit, ami kezdő diétázók számára biztosan nagyon hasznos lesz:

Bevallom őszintén, elég gyakran tévesztem össze a megfelelő jelentéssel bíró szavakat. Köznyelvben “növényi tejnek” hívjuk például a “rizstejet”, illetve valamennyi növényi tejalternatívát, pedig ez így nem pontos.

tejhelyettesítőkAz Európai Bizottság döntött 2013-ban, hogy nincs többé rizs-szójatej, stb.

A „tej” kizárólag az egy vagy több fejésből nyert rendes tőgyváladékot jelenti, az ahhoz történő hozzáadás vagy abból történő kivonás nélkül.

A rendelet kizárja a növényi „tejek” létét, ezeket növényi alapú italoknak nevezzük, például: gluténmentes zabital, szójaital. ez alól kivétel a magyar nyelvben a kókusztej megnevezés. (több ország nyelvében is van néhány kivétel)

Szóval, most már mindannyian tudjuk, hogy a helyes megnevezés: ITAL. Vaj, tejszín, joghurt esetén pedig a növényi joghurt alternatíva, és így tovább.

Miért fogyasztjuk ezeket az alternatívákat?

Ennek több oka lehet.

  • Talán a legnyilvánvalóbb, ha valaki tejfehérje allergiás, nem ihat tejet. Ilyenkor remek lehet a növényi itallal való helyettesítése.
  • A másik ok lehet, ha valaki vegán étrendet folytat, és nem eszik semmilyen állati eredetű terméket.

Aki étel allergiában szenved, mindenképp nézze meg a növényi ital összetevőit, pl. dió, mandula, szója, illetve a zab is ha nem gluténmentes okozhat diétahibákat rosszabb esetben allergiás reakciókat!

Nyilvánvalóan ezen növényi italok nem tudják pótolni az állati eredetű fehérjéket, aminosavakat.

Több fontos mikro- és makrotápanyag-források is az állati tejek. Érdemes szakember segítségét igénybe venni, ha valamiért lemondunk, vagy le kell mondanunk a tejről, tejtermékekről. Az állati tejtermékek elhagyásával oda kell figyelni pl. a kalcium pótlásra a csotritkulás elkerülése miatt.

A növényi italok hozzáadott cukra miatt eltérő a szénhidráttartalmuk.

A boltok polcain válogathatunk hozzáadott cukor nélküli, vagy édesített változatok közül is. Érdemes több márkának is megkóstolni az aznos nevű italát, mert ízben tapasztalhatunk eltéréseket, főként az édesítettek esetében.

A növényi italok és tejszín alternatívák legtöbbje enyhe, neutrális ízű.

A sima, ízesítés nélküli helyettesítők nem rendelkeznek erős mellékízzel. Így kiválóan megfelelnek kávé, kakaó, tea és egyéb „tejes” italok elkészítésére.
Igyekszem bemutatni a leggyakrabban megvásárolható növények italokat.

A rizsital a szójaital mellett a legelterjettebb állati tejhelyettesítő.

Valamennyi nagyobb boltban megvásárolható.

A rizs eleve kissé édesebb, így a belőle készített ital is. Problémamentesen illik mindegyik italhoz-ételhez, amelyekben normál esetben tejet használunk.

  • Érdemes a rizsital zsírtartalmát figyelni a dobozán a tápérték táblázatban. Ha szükséges, pótoljuk ezt kevés (vegán)margarinnal, ekkor már a tehéntejhez hasonlóan fog viselkedni.
  • A rizsitalnál érdemes kevés keményítőt, margarint tenni, ha pudingot szeretnénk főzni. Enélkül a puding jóval hígabb lesz, mint tehéntejjel főzve.
  • Tanácsos sós dolgok, mártások főzésénél többlet sót, borsot használni, ételtől függően.

A “szójatej” illetve szójaital színe kissé sárgás, jóval hígabb állagú, mint a tehéntej. Enyhén savanykás utóízű, ez is elősegíti a szójaital tehéntej helyettesítését. Valamennyi alternatíva közül ez a legsemlegesebb ízű ital. Talán pont ezért alkalmas a legsokrétűbb felhasználásra is. Szinte egy az egyben helyettesíti a tehéntejet. Sokszor és sokféle növényi sajt alternatíva illetve joghurtalternatíva készül belőle. Édes pudingok, turmixok, italok nélkülözhetetlen eleme lehet. Csakúgy, mint a főzelékek sűrítésénél, zöldségleveseknél, pékáruknál, sós falatoknál is kifogástalan élesztő felfuttató folyadék lehet.

A kókuszitalnak eleve kifejezettebb íze van.

Így főleg desszertekbe, indiai- thai ízesítésű ételekhez javasolt használni. A világ több pontján is felhasználják ételekben. A curry legjobb barátja. Joghurt-, sajt- és tejszínalternatívák leggyakoribb alkotóeleme.

  • A legfinomabb chia-mag pudingot kókusztejjel készíthetjük.
  • Édes pékárukhoz készítéséhez is tökéletesen illenek.

Hogy készítsünk tejhab alternatívát?

  • Ha habos capuccinot, lattét szeretnénk fogyasztani már ezekről sem kell lemondanunk. A rizs, mogyoró, kókusz italok alkalmasak arra, hogy habosítsuk.
  • Ma már lehet kapni barista italokat, amelyeket a gyártó kifejezetten a habosításra készített.

Az ízesített italokkal vigyázzunk:

A már ízesített italok pedig az ízüktől adódóan nem mindenhez felhasználhatóak.

  • Sós jellegű ételekhez használjuk a zab-szója vagy a rizsitalokat. A kókusz-mandula, mogyoróitalok főleg az édességekhez passzolnak.
  • Nem mindegy a mandulaitalnál, hogy pörkölt vagy pörköletlen magból készítették azt. A pörkölt italnak sokkal aromásabb, erőteljesebb íze lesz, ezt nem mindenki szereti. Az erősebb pörkölés okozta íz emlékeztet a dióra.
  • A mogyoró ízt kedvelőknek lehet igazi csemege a reggeli feketéjükbe a mogyoróital. Diós, finom ízt kölcsönöz a kakaónak, turmixoknak is. Leginkább édességekhez, gyümölcskenyerek ízesítésére használják. Nyugodtan kísérletezzünk vele pudingok főzésénél is.
  • A kesudió elképzelhetetlen a vegánoknak és a tejfehérje allergiásoknak is. Elég csak megemlíteni a „kesusajtot”, „kesuparmezánt”. Íze emlékeztet a dióra, de egyáltalán nem erős, inkább a háttérből jelzi, hogy hahó, én is itt vagyok ám, mint diós íz. Ételeinknél bátran használhatjuk. Legfinomabb mártásokban, ahol kissé jobban ki tud érződni a diós utóíz.
  • Gluténmentes zabitalt, pláne, ha jelölten gluténmentes is, akkor bátran fogyasszák a glutén-mogyoró- és szójaallergiától szenvedők. (Természetesen ekkor sem feledkezzünk meg a jelölés elolvasásáról). A zab oldódik és több vizet is fel feldolgozása közben, mint a többi növényi ital.

Aki gluténmentes diétát folytat érdemes megnéznie a zab növényi ital jelölését, mert nem mindegyik zabital jelölten gluténmentes!

Tejfehérje allergiások között gyakran előfordul a szójaallergia is. Érdemes ezért ügyelniük erre is.

A mandulaital alacsonyabb kalóriatartalmú, ha nem édesített, mint a zabital.

  • Dióallergiában szenvedőknek az egyik legjobb választás. Viszont fehérjében szegényebb.
  • Az íze ennek is kissé édeskés. Ennek megfelelően kávéhoz, kakaóhoz is illik. Desszertekhez, rizs, rizsdara, cirokdara főzésénél is ízesebbé teszi azokat.
  • Muffinok, torták, krémekhez is tökéletes választás.
  • Kiváló ízt ad a beáztatott gabonapelyheknek is.
  • Textúrája, íze miatt ezt is felhasználhatjuk távol-keleti, indiai ételekhez is.
  • Talán ez az egyik leggyakrabban felhasznált „tej” a hétköznapokban is. Több gyorsétterem, kávézó is ezt az italt kínálja a tehéntej növényi alternatívájaként.
  • A mandula magas olajtartalma miatt az olajos magvakra érzékenyek óvatosan fogyasszák.

Igyekeztem összefoglalni a leggyakrabban fellelhető növényi italok ízét, felhasználását. Nehéz tanácsot adni, hiszen a növényi alternatíváknál ki kell próbálnunk a számunkra legközelebb álló ízű, aromájú, textúrájú italokat, és kiválasztani a legjobbat. Óvatosnak is kell lennünk, hiszen szója, olajos magvak, és mogyoró allergiánk is lehet. Emellett a hozzáadott cukrot is figyelni kell, ha valaki például cukorbetegségben szenved.

Ezeknek az italok árai forgalmazótól függően változó. Ma már gyakran találkozunk akciókkal is a különböző boltokban. A hiper- és diszkontláncok saját márkás termékei kissé olcsóbbak, mint a márkás társaiké. A kifejezetten habosításra, kávé-capuccinó készítésre felhasználható italok pedig a legdrágábbak mind közül.

Ma már otthon is tudunk készíteni magunknak növényi italokat. A felhasználandó magvakat szinte mindig ugyan úgy kell elkészíteni. Alaposan meg kell mosni, darálni, esetleg főzni, át kell paszírozni azokat., és leszűrni. Ezeket az otthon elkészített italokat saját szánk íze szerint lehet ízesíteni.

Ha pedig gépi segítséget vennénk igénybe, azok is rendelkezésünkre állnak már. Ezek 1-2 literesek, illetve külön funkciójuk is van bébiételek elkészítéséhez. Ki-ki válogathat kedvére, és pénztárcájának megfelelően ezek közül.

Érdekességként említeném meg, hogy környezetvédelmi oka is lehet a növényi italok fogyasztásának. Környezettudatos emberek igyekeznek elkerülni a hús, és az állati eredtű. így a tej- és tejtermékek fogyasztását is. Az állati eredetű tejeknek nagyon magas a környezeti- éghajlati terhelése. A növényi italok közül a rizsital karbonlábnyoma a legnagyobb. De ennek az értéke is kevesebb, mint a tehéntej környezeti terhelése. A többi növényi ital pedig még kisebb karbon lábnyommal rendelkezik.

Tejmentes, gluténmentes receptek:



Kapcsolódó receptek:

Blanka barackos chia pudingja - gluténmentes recept
Blanka barackos chia pudingja – gluténmentes recept

Kívánnál valamilyen édességet, de a sütőre már rá se tudsz nézni, ebben a nagy melegben? Mit szólnál ha most egy...

Epres tejberizs - tejmentes recept
Epres tejberizs – tejmentes recept

A tejberizs gyorsan, egyszerűen elkészíthető étel. Pohárban lehet desszert, de akár egy könnyű leves után második fogás is. Tejmentes, gluténmentes...

Csokoládés muffin egy kis csavarral, gluténmentesen, édesítőszerrel
Csokoládés muffin egy kis csavarral, gluténmentesen, édesítőszerrel

Mitől válik egy csokoládés gluténmentes muffin recept egyben IR barát receptté is? Mi a titka a magasabb rost- és az...

Kókuszos "tejberizs" - tejmentes, gluténmentes
Kókuszos “tejberizs” – tejmentes, gluténmentes

Tejmentes és gluténmentes kókuszos desszertünk gyorsan elkészíthető. A klasszikus tejberizsnek készítettük el egy alternatív változatát. Gyorsan kész és ráadásul nagyon...

Kókuszos epres chia puding -  egészséges reggeli 5 perc alatt
Kókuszos epres chia puding – egészséges reggeli 5 perc alatt

Dietetikusunk legújabb receptje kiváló napindító finomság, mely tápláló, kiemelkedő vitamin- és rosttartalmú, ízletes és még mutatós is. Kell ennél több?...

Források:

 

 



Kapcsolódó bejegyzések:

Kémia a konyhában, avagy tojáshelyettesítés otthon
Kémia a konyhában, avagy tojáshelyettesítés otthon

Tojáshelyettesítés a gluténmentes diétában. Tippek Kolostól.

Air fryerben sütés előnyei - mit lehet sütni a forrólevegős sütőben?
Air fryerben sütés előnyei – mit lehet sütni a forrólevegős sütőben?

Miért érdemes a krumplisütésen kívül másra is használni az Air freyert azaz a forrólevegős sütőt? Iri mamát kérdeztük.

A gluténmentes kenyérsütés csínja-bínja, avagy mit tegyünk, ha...
A gluténmentes kenyérsütés csínja-bínja, avagy mit tegyünk, ha…

Miért nem kelt meg a gluténmentes kenyrem? MIért maradt nedves a gluténmentes kenyér? Miért lett túl száraz a gluténmenets kenyrem?...

Új tejhelyettesítő növényi ital, a „burgonyatej”
Új tejhelyettesítő növényi ital, a „burgonyatej”

Új tejhelyettesírő növényi tal. Burgonyaital. Mekkora ötlet krumpliból növényi italt készíteni

Mit ehet és mit nem egy  gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.
Mit ehet és mit nem egy gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.

Tisztázzuk, hogy mit ehet egy gluténérzékeny illetve mit nem ehet egy gluténérzékeny! Sokan nem tudják, hogy nem a lisztre érzékeny,...

, , , , , , , , , ,