Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Gluténérzékeny gyermekek és az epilepszia

Gluténmentes étrend az epilepsziás rohamok ellen?

epilepszia és cöliákia

Biopsziával igazolt gluténérzékeny gyermekeknél fokozottabb a kockázata az epilepszia kialakulásának

Epilepszia esetén érdemes lehet legalább kipróbálni a gluténmentes étrendet. Ennek oka, hogy a gluténérzékenység tünetei nemcsak az emésztőrendszerben vagy a bőrön jelenhetnek meg. A cöliákia bizonyos idegrendszeri megbetegedésekkel is összefüggésbe hozható.

Beate Fessler írása, Köln

A gluténérzékenységgel kapcsolatban az embernek általában különféle gyomor-bélrendszeri panaszok jutnak az eszébe.

A bőrbetegségeket is gyakran a gluténérzékenységre vezetik vissza. Azonban az idegrendszeri összefüggésekről gyakran megfeledkezünk.

A cöliákia klinikai tünetei mindenekelőtt a gyomor-bélrendszert és a bőrt érintik, de kiterjedhetnek az idegrendszerre is – akár anélkül, hogy gasztrointesztinális panaszokat tapasztalnánk

magyarázta Klaus-Peter Zimmer, a gießeni egyetemi klinika professzora az idei kölni gyermek- és ifjúsági gyógyászati kongresszuson.

A gyermekeknél a cöliákia

gyomor-bélrendszert nem érintő, neurológiai tünetei közé tartozik például az epilepszia vagy a fejfájás. De oda kell figyelni a fehérállomány elváltozásaira is. A felnőttek esetében összefüggés állhat fenn továbbá a cerebelláris ataxiával és a perifériás neuropátiával is.

Zimmer azt is elmondta, hogy noha felnőttkorban hangsúlyosabb a cöliákia és az epilepszia közötti összefüggés, de elegendő adat utal arra, hogy ez az összefüggés valószínűleg már gyermekkorban fennáll.

A gyermekgyógyász itt egy svéd vizsgálatra utalt, amelyben 28.885 olyan páciens vett részt, akiknél a cöliákiát szövettani vizsgálattal igazolták.

A vizsgálatban:

  • Résztvevők életkorának mediánja 30 év volt.
  • A kontrollcsoporthoz viszonyítva, amely 143.166 személyből állt,
  • A cöliákiás betegek esélye arra, hogy a jövőben epilepszia alakuljon ki náluk, jelentősen magasabb volt (HR – Hazard Ratio: 1,42).
  • Az abszolút rizikófaktor 92/100 000 személy volt évente. Ez a növekedés az összes korcsoportban megjelent.
  • A gyermekek és fiatalok esetében (20 évesnél fiatalabbak) a Hazard Ratio 1,58; vagyis erősen szignifikáns (0,001) volt
  • A CD-vel rendelkező egyéneknél az epilepszia mérsékelten megnövekedett kockázata látható. (Neurology 2012, 78(18): 1401-1407).

Mindez lehet érv amellett, hogy epilepszia fennállásakor esetleg kipróbáljuk a gluténmentes étrendet.

Mindez tehát erősebb érv annál, mint hogy az epilepszia esetén csupán kipróbáljuk a gluténmentes étrendet.

A gluténmentes étrend gyógyító hatását Zimmer egy hét éves kislány példáján keresztül mutatta be, aki két éven keresztül fejfájással, refrakter rohamokkal és roham utáni hemiparézissel és afáziával küzdött.

A gluténmentes étrend bevezetése után két évvel azonban a kislány rohamai megszűntek, és az MR-felvételeken látható elváltozások pedig eltűntek.

A morfológiai elváltozások is javulnak

tette hozzá a gyermekgyógyász. Azonban a hemiparézis továbbra is fennáll, és a kislány nehezen találja a szavakat.

Azonban a gyermekkori fejfájás esetén is érdemes gondolni a cöliákiára. Egy másik tanulmány, amely 354 cöliákiás gyermeket vizsgált, kimutatta, hogy míg a cöliákiás gyermekek mintegy negyede (25%)  küzdött fejfájással, addig a 200 fős kontrollcsoport csupán 8 százaléka.

Továbbá a gluténmentes étrend bevezetésével ebben a tanulmányban is sikerült megszüntetni a fejfájást. Végül de nem utolsósorban Zimmer a cöliákia és a depresszió közötti összefüggést is hangsúlyozta. A gluténmentes táplálkozás bevezetése ebben az esetben is pozitív irányba befolyásolja a páciensek hangulatát.

A kontrollcsoporthoz képest a gluténérzékeny páciensek esetében az epilepszia kialakulásának kockázata 42%-kal magasabb volt.

Forrás: neurology.org

FONTOS: Az epilepsziában szenvedő gyermekeknél érdemes elvégeztetni a vizsgálatokat gluténérzékenység irányában is. A különböző idegrendszeri problémák kapcsolatban állhatnak a gluténérzékenységgel, de soha állítsunk fel öndiagnózist, és ne kezdjük el a szigorú gluténmentes diétát korrekt diagnózis nélkül!

Hol végeznek gluténérzékenység vizsgálatot?

Forduljon háziorvosához a gasztroenterológiára, vagy magán úton térítés ellenében, viszont sorban állás nélkül is végeznek cöliákia vizsgálatot:

Sort
Clear


Kapcsolódó bejegyzések:

Mivel mutatható ki a cöliákia? Melyik gluténérzékenység vizsgálat mikor alkalmazható?
Mivel mutatható ki a cöliákia? Melyik gluténérzékenység vizsgálat mikor alkalmazható?

Többféle módszer vizsgálati módszer létezik gluténérzékenység megállapítására. Mikor melyik gluténérzékenység vizgsálatot kell elvégezni? Mi a különbség?

A lisztérzékenység és a máj
A lisztérzékenység és a máj

Milyen hatással van a gluténmentes étrend az autoimmun hepatitis betegségre? Összefügghet-e a cöliákia májbetegségekkel? Egy rövid tanulmány összefoglalója....

Ahova még gluténérzékenyként betérhetünk
Ahova még gluténérzékenyként betérhetünk

Budapest elég nagy ahhoz, hogy nekünk, lisztérzékenyeknek elég helyet kínáljon, ahová bármikor bátran betérhetünk azzal a szándékkal, hogy együnk egy...

Egy enzim változtathatja meg a gluténérzékenységgel élő emberek életét
Egy enzim változtathatja meg a gluténérzékenységgel élő emberek életét

Időről időre fel-felröppennek hírek olyan gyógyszerekről, készítményekről amelyek az étkezés során elfogyasztott glutén mennyiségét csökkentik. Vigyázzunk ezekkel!

, , , , ,