Gluténérzékenység, lisztérzékenység, cöliákia, gabonaallergia.

A gluténintolerancia információs portálja.

Mit ehetnek a gluténérzékeny betegek? 5.

gluténmentes kenyér

gluténmentes kenyér

Előző, gluténtartalmú gabona lisztek helyettesítésére javasolható cikkeink már sok jó ötletet adtak a gluténérzékenyeknek.
Sokaknak okozhat dilemmát, miként helyettesítsék a már jól megszokott ételeik ízét, állagát, jellegzetes tulajdonságait adó gluténtartalmú gabonalisztet, most további lehetőségeket mutatunk be.

Nem is gondolnánk, de újabb különleges és érdekes lehetőség is van:

a gabonalisztek helyettesítésére gluténmentes őrleményekkel

Az olajos magvakról, elsősorban nem a hagyományos sütőipari termékek alapanyagául szolgáló lisztfélék jutnak eszünkbe, mégis a gluténtartalmú gabonalisztek részleges vagy teljes pótlására, kiváltására alkalmas liszt állagú őrlemények készülhetnek belőlük.
Az olajos magvakat hidegen sajtolják, majd a magvak visszamaradt préselvényéből finom állagú lisztet kapunk. A zsírtalanítás után csökken az omega-6 zsírsav tartalmuk, így sütésre, főzésre egyaránt alkalmasak.
A „lisztek – őrlemények” már alacsony szénhidrát – és zsírtartalmuk, valamint jelentős fehérje és magas rosttartalmuk miatt több diétában is kedvelt hozzávalói lehet ételeinknek. Ha ezeket a „liszteket” a dietetikussal egyeztetve kis mennyiségben, de rendszeres beépítjük a speciális gluténmentes, és /vagy tejcukor-intolerancia, és/vagy tejfehérje allergia étrendi kezelésébe, biztosak lehetünk benne, hogy a szigorú diéta mellett is az egészséges táplálkozást megvalósíthatjuk.

Milyen liszteket és milyen célból ajánlunk a gluténérzékenyeknek?

  • Kókuszliszt

    Tiszta kókuszhúsból készítik vegyszerek nélkül, hidegen zsírtalanítják, mely eljárás után finom állagú lisztté őrlik. Alacsony szénhidráttartalommal rendelkezik. Különösen magas élelmi rost tartalma pedig pozitív hatással van szervezetünkre, kiváltképp a bél perisztaltikus mozgásának fenntartására, így emésztőrendszerünkre. Jelentős B-vitamin forrás, ásványi anyagok közül főként magnéziumot, vasat, káliumot, foszfort és cinket tartalmaz. A kókuszliszt finom aromájának köszönhetően kellemes ízt kölcsönöz az általa készített ételeinknek, turmixainknak egyaránt.
    Alkalmazása
    Önállóan is finom ételek készíthetők belőle, mint pl.: sütemények, pudingok, kásák, mártások, palacsinta, gofri, szilvás gombóc, pizza tészta. Önálló alkalmazásánál adhatunk hozzá több tojást, így kevésbé morzsálódó tésztát kapunk.
    Ezeken kívül pedig lehet más lisztekkel keverve is használni, ilyen a lenmagliszt, szőlőmagliszt, szezámliszt vagy mákliszt. Ételek sűrítésére is kiválóan alkalmazható. Azonban számítsunk rá, hogy több folyadékot vesz fel a búzaliszthez képest, valamint a sütés során a sütési idő is rövidül.

  • tökmag szintén jó gluténmentes liszt alapanyag

    tökmag

    Tökmagliszt

    A tökmag sajtolása után fennmaradó  száraz anyagot finomra őrölik, így kapjuk a jellegzetes és karakteres ízű tökmaglisztet. Jelentős E-vitamin és ásványi anyag, köztük elsősorban vas tartalmával, hozzá járul egészségünk megőrzéséhez. Változatos felhasználásával különféle, inkább sós ízű ételeket készíthetünk belőle.
    Alkalmazása
    Jó víz-, és zsírfelvevő tulajdonsága miatt sokak kedvelt alapanyaga lehet. Készíthetünk belőle kenyeret, cipót, különféle péksüteményeket, pogácsát, pizzát, tortillát, zöldséges lepényt, valamint kiválóan használható sűrítőanyagként is. Elsősorban sós ételekhez adjuk, és kevesebb só felhasználásával is ízletes eredményt kapunk. Sütés során több tojás felhasználásával elkerülhetjük, hogy morzsalékony tésztát kapjunk.

  • Mandulaliszt

    A mandulából készült liszt. E-vitamint tartalmaz, mely révén hozzájárulhat az egyes sejtek sejthártyájának védelméhez, és hozzájárulhat az öregedési folyamatok gátlásához. Említésre méltó mennyiségben kalcium, magnézium, vas, foszfor, mangán, szelén és cink ásványi anyagokat is tartalmaz.
    Alkalmazása:
    Készíthetünk belőle mandulás kenyérlepényt, süteményeket. Íze miatt elsősorban édesebb fogásoknál fantáziadúsan használhatjuk. Jól illik krémekbe, ízletes muffint, kekszeket kreálhatunk általa. Nem utolsó sorban a macaron nevű, egyik most divatos sütemény egyik alapanyagaként is szolgál.
    Keverve használhatjuk például kókuszliszttel, gesztenyeliszttel, lenmagliszttel, szezámmagliszttel is. Ezen kívül pedig sűrítéshez is kiválóan alkalmazható, például ízletes kásákhoz keverhetjük.

  • Szőlőmagliszt:

    A szőlő magjából egyaránt készíthető szőlőmagliszt, valamint szőlőmagolaj. Amikor a liszt készül, akkor születik az olaj is, ugyanis az összegyűjtött magokból kipréselik a nedvet, szárítják, majd ezután őrlik liszt állagúvá. A vörös szőlő magja, illetve őrleménye antioxidáns tartalmáról híres. Ennek köszönhetően hozzájárulhat szív-és érrendszerünk, valamint idegrendszerünk egészségének megőrzéséhez.
    Alkalmazása:
    Más lisztekkel együtt keverve használhatjuk. Felhasználhatjuk kenyerek, péksütemények, sütemények, köztük például piskóták tésztájának sütéséhez. Önmagában müzlikhez, joghurtokhoz, turmixokhoz keverve is fogyasztható, viszonylag semleges ízű.

  • Mákliszt:

    Mint a többi liszt, így a mákliszt is finom lisztállagúra őrölt szárazanyag, azonban a mák íze a belőle készült lisztet is jellegzetesen finommá teszi.  Foszforban, kalciumban, káliumban, magnéziumban és aminosavakban gazdag alapanyag.
    Alkalmazása:
    Olyan ételekhez használjuk, melyekhez jól illik a mák íze, elsősorban sütemények, töltelékek készítéséhez. Finom muffin készíthető belőle. Használhatjuk ezen kívül sűrítésre is, azonban itt is ügyeljünk víz- és zsírfelvevő képességére, mely magasabb lehet a búzaliszthez képest.

  • A gesztenyéből is kiváló gluténmentes liszt készíthető.

    gesztenye

    Gesztenyeliszt:

    Vízben oldódó B-vitaminokat tartalmaz, valamint kálium, foszfor és folsav is megtalálható benne. Akár teljes mértékben is helyettesíthetünk gesztenyeliszttel, de más lisztekkel keverve is használhatjuk. Ha gesztenyelisztből készítünk bármilyen ételt, kifejezetten karakteres ízre számíthatunk, mely édes és sós ételekkel is egyaránt harmonizálhat.
    Alkalmazása:
    Gesztenyeliszttel nagyon változatos süteményeket például teasüteményeket, tésztákat készíthetünk. Mennyei palacsinták, gofri, browni, krémek készíthetők általa, de adhatjuk gnocchi, lepény, buci vagy nokedli tésztájához is. Panírozásnál a liszt helyett használhatunk gesztenyelisztet, majd a zsemlemorzsát helyettesíthetjük mandulaliszttel. A gesztenyeliszt ízéhez talán az édesebb a dióban, a mogyoróban, a mandulában, a mézben, a csokoládéban, és a  fenyőmagban rejlő aromák passzolnak jól.

  • Napraforgóbél liszt:

    Jelentős ásványi anyag tartalma miatt kedvezően hat egészségünk fenntartására. Kalcium, magnézium, vas, foszfor, cink, réz, mangán, szelén és kálium tartalmával segíti az egészséges táplálkozás megvalósítását.
    Alkalmazása:
    Íze igen jellegzetes, így más lisztekkel keverve is használhatjuk. Sütőipari termékekhez, péksütemények, pizzák, kekszek tésztájához adhatjuk.

  • Szezámmagliszt:

    A többi magliszthez hasonlóan gazdag ásványi anyagokban, kiemelten magas kalciumot tartalmaz, mely segítheti szervezetünk kalcium igényének fedezését. Főleg tejfehérje allergiában, illetve laktózintoleranciában javasolt diétákban kaphat még szerepet
    Alkalmazása:
    Változatosan felhasználható. Használhatjuk panírozáshoz, készíthetünk belőle kenyeret, focacciát (lapos kenyeret), kenyérlángost, pizza tésztát. Adhatjuk vagdaltakhoz, pástétomokhoz is. Bátran használhatjuk más lisztekkel keverve is, például lenmagliszttel, tökmagliszttel vegyítve. Sütésnél az egyéb lisztre számítva 5%-ban használjuk.

  • Lenmagliszt:

    Káliumban, magnéziumban, foszforban, kalciumban, nyomelemekben, élelmi rostokban és nyálkaanyagokban gazdag, fontos vitaminokat köztük B-, A- és E-vitaminokat tartalmaz.
    Alkalmazása:
    Ínycsiklandó lepénykenyereket készíthetünk belőle, melyet kombinálhatunk tökmag, valamint szezámmagliszttel is. Készíthetünk belőle zöldséges pogácsákat, vagdaltakat, de hozzákeverhetjük sütemények tésztájához is.

  • Kenderből is készíthető gluténmentes liszt

    kender

    Kendermagliszt:

    Kitűnő ásványi anyag, valamint E- és B- vitaminforrás, emellett pedig magas növényi fehérjetartalommal rendelkezik. Ennek a lisztnek nincs annyira erős és jellegzetes íze, melynek köszönhetően többféle ételünk hozzávalójaként is szolgálhat.
    Alkalmazása:
    A kendermagliszt keverhető turmixokba, müzlikhez, vagy süthetünk is belőle akár más liszttel keverve császármorzsát, édességeket, kendermagos lepényt, kenyeret és zsemlét is (melynél a kendermaglisztet kipróbálhatjuk fele- fele arányban keverve mandulaliszttel). Amennyiben pizzát készítenénk belőle, adhatunk hozzá még lenmag – és tökmaglisztet is.

  • Dióliszt:

    A dióliszt a sajtolás után kapott őrölt diópogácsa. A szervezet számára fontos ásványi anyagokat tartalmaz, így a cinket, jódot, káliumot, foszfort és ként. Ezen kívül pedig a lizin aminosavban különösen gazdag.
    Alkalmazása:
    Szintén lehet palacsinta tésztákhoz, joghurtokhoz, müzlikhez keverve fogyasztani, valamint nagyon finom és ízletes kenyeret is süthetünk belőle. A halva nevű hazánkban is egyre ismertebb édességnek is remek, de finom cukrászati alapanyagnak is számít, így például mézes süteményt is süthetünk belőle.

Gluténmentes lisztek, őrlemények tápérték táblázata

Őrlemények megnevezése Energia kcal Fehérje (g) Zsír (g) Szénhidrát (g) Élelmi rost (g)
Dióliszt 371 kcal 34,3 12 24,6 14
Gesztenyeliszt 344 kcal 6,29 3,66 71,4
Kendermagliszt 302 kcal 32 11,3 6 26
Kókuszliszt 223 kcal 19 10 14 38
Lenmagliszt 249 kcal 34,7 8,3 9 35
Mandulaliszt 583 kcal 47,51 16,8 11,7 14,07
Mákliszt 313 kcal 31 12 16 10
Napraforgóbél liszt 302 kcal 49 8 74 16
Szezámmag liszt 262 kcal 31 12 18,1 20,1
Szőlőmag
liszt
273 kcal 10,4 4,32 20 56,6
Tökmagliszt 381 kcal 55 12,3 5,2 14,6

Eltérő okok miatt előfordulhat, hogy valamely élelmiszerről le kell mondanunk.
Azonban ne ijedjünk meg, személyre szabott dietetikai kezeléssel, megfelelő étrenddel, nyitott hozzáállással és odafigyeléssel, így is zamatos, ízletes ételeket készíthetünk.

Hetente frissülő gluténmentes receptgyűjteményünkből ötleteket meríthet a változatos étrendhez!



Kapcsolódó receptek:

Lenmaglisztes mini palacsinta édesítőszerrel - 20 perc
Lenmaglisztes mini palacsinta édesítőszerrel – 20 perc

Reggeli palacsintaötlet az egészség jegyében! Kápráztassuk el az ébredező családtagjainkat egy finom lenmaglisztes mini gluténmentes amerikai palacsintával!

Gesztenyés banánkeksz - 20 perc
Gesztenyés banánkeksz – 20 perc

Gyors keksz csupán 2 alapanyagból? Megmutatjuk hogyan! Ízletes gluténmentes keksz túrókrém, joghurt mellé! Kiváló falat tízóraira vagy uzsonnára!

Fantasztikus magkeverékes gluténmentes kenyér
Fantasztikus magkeverékes gluténmentes kenyér

Lehet kenyeret sütni gluténmentes lisztből? Hangzik a kérdés sokszor. Féltünk tőle mi is, de kipróbáltuk! Az eredmény, pedig magáért beszél!...

Egy újabb klasszikus: zserbó. Gluténmentes zserbó.
Egy újabb klasszikus: zserbó. Gluténmentes zserbó.

Zserbó gluténmentesen? Igen! Elkészítettük a nagy családi kedvencet is, így ezt a verziót akár a gluténérzékenyek is fogyaszthatják! Gluténmentes zserbó...



Kapcsolódó bejegyzések:

Olajos magvak a gluténmentes diétában
Olajos magvak a gluténmentes diétában

A diófélék, olajos magvak glutént NEM tartalmaznak, így a cöliákiások étrendjébe beépíthetőek, de figyeljünk arra, hogy nyomokban se tartalmazzon glutént...

Alap lisztek a gluténmentes diétában - mit mire használjunk?
Alap lisztek a gluténmentes diétában – mit mire használjunk?

Íme egy újabb hiánypótló cikksorozat, amelyet elsősorban a frissen diagnosztizált cöliákiásoknak javaslunk, de kíváló segítség lehet régebb óta diétázóknak is....

Mit ehet és mit nem egy  gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.
Mit ehet és mit nem egy gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.

Tisztázzuk, hogy mit ehet egy gluténérzékeny illetve mit nem ehet egy gluténérzékeny! Sokan nem tudják, hogy nem a lisztre érzékeny,...

Maglisztek termékvisszahívása kapcsán kérdeztük a NÉBIH-et
Maglisztek termékvisszahívása kapcsán kérdeztük a NÉBIH-et

A múlt heti újabb élelmiszerbotrányban érintett maglisztek, őrlemények és paleo termék-visszahívás kapcsán kerestük meg a NÉBIH-et kérdésinkkel. A konkrétan érintett...

Mit ehet egy  gluténérzékeny - cöliákiás beteg? 1.
Mit ehet egy gluténérzékeny – cöliákiás beteg? 1.

A lisztérzékenység legfőbb kezelési módja a gluténmentes diéta. Ha valaki lisztérzékeny, akkor kénytelen gluténmentes étrendet kialakítani - kerülnie kell a...

, , , , , , , , , , ,