Spárga – indul a szezonja!
A NÉBIH egy nagyon hasznos tájékoztatót állított össze a spárgával kapcsolatban, amelyet Nógrádi Katalin – weboldalunk dietetikusának – néhány apró kiegészítésével és náhány hasznos gluténmentes recepttel gazdagítva adunk közre. A cikk második oldalán sonka kiválasztási tanácsok olvashatóak.
A spárga pucolásakor ne sajnáljuk se az időt, se a spárgát, mert az esetleg megmaradó szálak az egész ételt elronthatják!
Előnyös tápanyagtartalma miatt érdemes minél többször betervezni étrendünkbe (a spárgaszezon április végétől júniusig tart, rövid ideig tárolható).
Mint ahogy a NÉBIH közleményből is megtudhatjuk, alacsony az energia- és szénhidráttartalma, cukorbetegek is fogyaszthatják, legfőképpen főzve, vagy párolva.
A spárga tápanyag tartalma
Tápanyagtartalma g / 100g | |
Energia | 17 kcal / 71 kJ |
szénhidrát | 1,8 g |
Zsír | 0,1 g |
Fehérje | 2,0 g |
Rost | 1,8 – 2,1 g |
Ezen kívül Folsav, C-, B1-, B2- vitaminforrás. Ásványi anyagai közül kiemelhető a foszfor, a kálium, és a vas.
A NÉBIH közleménye:
Spárgát az ünnepi asztalra
Hazánkban egyelőre kevésbé elterjedt, így többnyire csak csemegének számít a spárga fogyasztása. Pedig a most szezonális zöldség számos jó tulajdonsággal bír. Ráadásul a magyar termesztőknél kiváló minőségben kapható a nyúlárnyék néven is ismert zöldség. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) összegyűjtötte a spárgával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A tavasszal szezonális spárga számos jó tulajdonsággal bír. A szénhidrát- és zsírtartalma elhanyagolható, annál fontosabb azonban a benne található rostok, vitaminok és ásványi anyagok mennyisége. Emellett gazdag káliumforrás; foszfor, kalcium, magnézium, sőt vas is nagy mennyiségben található benne, ugyanakkor nátriumtartalma alacsony.
A spárga ehető részét sípnak hívják, amiből általában két féle, a zöld és a fehér kapható, de létezik lila fejű spárgasíp is. A fehér spárgasíp a föld alatt növekedő fehér hajtás, míg a zöld spárgasíp a föld felett növekszik.
A Közönséges spárgát (Asparagus officinalis) a világ számos táján termesztik. Európában az éghajlati viszonyoktól függően kora tavasszal, már március végén megjelennek az első zsenge spárgasípok, de van, ahol még június végén is szüretelhető.
A magyar spárga kiváló minőségű nem véletlen, hogy külföldön is keresett termék. Hazánkban a fehér spárgát elsősorban Csongrád, Bács-Kiskun és Tolna megyékben, míg a zöldet – az utóbbi időben – Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében termesztik nagyobb mennyiségben.
Közép-Európában a fehér spárga a legkedveltebb, lágy, kellemes, enyhén aromás íze miatt. Ennél a változatnál fontos, hogy a spárgát a fej aljától a síp végéig teljesen hámozzuk meg. A fás sípvégeket feltétlenül vágjuk le, különben a rostos, rágós, sok esetben kissé kesernyés rész élvezhetetlenné teszi a belőle készült ételt. A lila spárga felhasználása fehér rokonával egyező, ugyanakkor markánsabb ízzel rendelkezik.
A zöld spárga íze nyersen fogyasztva kissé a zöldborsóra emlékeztet. Nem szükséges teljesen meghámozni, elegendő a szár alsó harmadát megtisztítani, de az igazán zsenge példányoknál még ez is elhagyható. Fontos azonban, hogy a szár alsó – általában kemény és rostos – részét a zöld spárgánál is vágjuk le.
Valamennyi típus legértékesebb része a csúcsa, az ún. spárgafej. Ez a spárga legzsengébb része, ezért elkészítéséhez lényegesen kevesebb főzési, illetve sütési időre van szükség.
A spárgát lehetőség szerint frissen dolgozzuk fel és hűtőszekrényben – kissé nedves papírba csomagolva – maximum egy hétig tároljuk. Kiválóan tartósítható mélyhűtőben is, azonban fontos, hogy mielőtt lefagyasztanánk, feltétlenül főzzük elő (blansírozzuk). Mélyhűtőben 7-10 hónapon át is tárolhatjuk.
Vásárláskor mindig tartsuk szem előtt, hogy csak ellenőrzött forgalmazótól vásároljunk és olvassuk el a termék címkéjét, jelölését is. A legfrissebb terméket közvetlenül a termelőktől szerezhetjük be. Figyeljünk arra, hogy a síp legyen friss, fényes felületű, mert a fénytelen, kissé már fonnyadt, gumiszerű sípok élvezeti értéke csekély.
- április 12.
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Gluténmentes receptek spárgával
Kapcsolódó receptek:
Spárgás quiche – medvehagymával
Igazi húsvéti recept, ami tökéletesen illik a húsvéti sonkák, tojáskrémek, friss saláták mellé. Ne hagyjátok ki a menü tervezése során!...
Zöldséges rizottó gluténmentesen IR barát, magas rosttartalmú
Gluténmentes étrend esetén fontos a megfelelő rostbevitel ez pl. zöldségekkel érhető el. Zöldséges rizottó IR barát, magas rosttartalmú gluténmentes recept...
Füstölt sonkás penne spárgával – gyors tavaszi ebéd
Tombol a spárgaszezon! Készítsünk 20 perc alatt ízletes és laktató gluténmentes főételt!
Zöld kölesrizottó – igazi vitamin és rostbomba 20 perc alatt
A köles a kevésbé ismert gluténmentes gabonák közé tartozik, pedig igazi vitamin és rostbomba készíthető el belőle a tavasz kihagyhatatlan...
Zöldspárgás ham & eggs
Eljött a spárgaszezon, készítsünk változatos gluténmentes fogásokat ezzel az ízletes zöldséggel! Gyorsan elkészíthető GM reggeli ötlet.
Spárgafelfújt
Végre itt a tavasz egyik nagy kedvence, a spárga! Hoztunk is egy receptet a spárgarajongóknak, amit búzaliszt helyett szezámmagliszttel készítettünk...
A NÉBIH tanácsai húsvéti sonka és tojás vásárláshoz a következő oldalon! Tovább
Kelt:2017.04.12 / Utolsó módosítás: 2017.04.15A cikk több oldalas: 1 2
Kapcsolódó bejegyzések:
Akciós gluténmentes terméklista 2017 április második fele
Gluténmentes termékakciók. Ne hagyja ki, vásárolja meg kedvenc termékeit 15-20%-al olcsóbban ott ahol naponta jár vásárolni! Akciós gluténmentes terméklista 2017...
Vírusfertőzés is kiválthatja a cöliákiát?
Egy új kutatás szerint a cöliákia (gluténérzékenység, lisztérzékenység) kialakulásában egy egyszerű vírusfertőzés lehet a betegség kialakulásának a kulcsa.
Húsvéti menü a dietetikus szemével – nem csak gluténérzékenyeknek
Mit javasol a dietetikus a húsvéti étkezésekkel kapcsolatban? Mely ételek kerülendők, hogy állítsunk össze egészséges menüt a húsvéti ünnepi asztalra?...
Zöldségek a napi rutin részeként – cöliákiások rostpótlása 2.
A cöliákia diétájának alapjának a mediterrán diétához hasonlóan a zöldség és gyümölcsfogyasztásnak kellene lennie, nem a feldolgozott, készen vásárolható gluténmentes...