Gluténintoleranciában is egészségesen! 2.
Egyre fontosabb figyelmet fordítanunk a helyes életmódra, mely magába foglalja az egészséges táplálkozást és az aktív életvitelt is, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben gluténérzékenyként is.
Lehetőség szerint, minél kisebb esélyt adjunk megfelelő életmóddal befolyásolható civilizációs betegségeknek, mint az elhízás, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, köszvény. A gluténérzékenyek számára szóló egészséges táplálkozási ajánlás 12 pontjáról szóló cikksorozatunk folytatásában az ajánlás második felét ismertetjük.
Az egészséges táplálkozás 12 pontjából 7-12:
- Milyen gabonaféléket válasszuk?
Cöliákiásként is fontos figyelnünk arra, hogy gluténmentesen állítsuk össze az étrendünket és ezzel kiküszöböljük egyes tápanyagok hiányát.
A gluténmentes pékáruk, cereáliák közül részesítsük előnyben a magvakkal dúsított változatokat a megfelelő energia-, szénhidrát-, és rostbevitel miatt. Használjuk a gluténmentes alapanyagokat minél többféleképpen, és tegyük változatosabbá a fehér kenyér, fehér rizs és a főtt tészta fogyasztási szokást.
Bátran próbáljunk ki garantáltan gluténmentes- kenyereket, péksüteményeket
- köretként burgonyát, párolt zöldséget, barna rizst, kölest is nyugodtan választhatunk
- kísérletezzünk a már bemutatott gluténmentes pszeudocereáliák (quinoa, hajdina, amaránt), valamint az egyéb glutént nem tartalmazó gabonafélékkel is, mint például a köles, melyek felhasználhatóak köretként de ízletes kenyerek, reggeli müzlik, édességek készítéséhez is jó alternatívák.
- a gluténmentes gabonafélék fogyasztásakor ne ragadjunk le 1-1 alternatívánál,
- figyeljünk a változatosságra mind a termékekben, mind az elkészítés módjában.
- Naponta négyszer – ötször étkezzünk!
A helyes életmód kialakításához javasoljuk:- vezessük be a rendszeres életvitelt, melyben az étkezések lehetőleg mindig azonos időpontban, nyugodt körülmények között történjenek.
- fontos, hogy a napi tápanyagmennyiségünket egyenletesen osszuk el több étkezésre (kb. 2-3 óránként étkezzünk), így a vércukorszintünk kiegyensúlyozott lesz, és megelőzhető a farkaséhség is.
- Van-e jó-, és rossz élelmiszer?
Sokszor olvashatjuk, hogy valamely élelmiszer jótékony hatással bír, míg egy másik pedig kifejezetten káros.
Fontos azonban a téveszméket helyretenni és megjegyezni hogy a gluténintoleranciában a tiltott gabonaféléken – illetve gluténtartalmú élelmiszereken, italokon – kívül nincs tiltott táplálék, csak kerülendő mennyiség! Természetesen ha valakinek laktózérzékenység, vagy cukorbetegség is társul a cöliákiához, akkor már jóval összetettebb diétára van szüksége, és azt mindenképpen dietetikussal kell személyesen átbeszélni!
Egyébként, nincs jó, vagy rossz étel, élelmiszer! Mindig a mennyiségük, és a táplálékok egymáshoz viszonyított aránya a döntő. Egyes élelmiszerek fogyasztását javasoljuk (gyümölcs, zöldség, teljes őrlésű cereáliák, zsírszegény tejtermékek és húsfélék, tojás, ásványvíz), míg mások fogyasztásakor a mértékletességre ajánlott ügyelni (édességek, cukrozott készítmények, zsírdús húsok és tejtermékek, cukrozott üdítőitalok, alkohol). - Víz, a legjobb szomjoltó!
Testünk 55-70%-a víz, melynek élettani szerepe igen sokrétű.
Ahhoz hogy szervezetünk ezt a sokrétű feladatot el tudja látni és szerveink egészségesen működhessenek, nélkülözhetetlen a megfelelő hidratáltság, melyet egy átlagos felnőtt 2-2,5 liter folyadékkal ér el. Ennek egy részét a folyadékfogyasztással (kb. 1,5-2 liter), másik részét a táplálkozással fedezzük (leves, főzelék, gyümölcs, zöldség, tej-, tejtermékek).
A legjobb folyadék a szomj oltására a megfelelő minőségű tiszta ivóvíz, valamint az alacsony ásványianyag-tartalmú ásványvizek, de a változatosság elvét a folyadékpótlásban is alkalmazzuk, fogyasszunk gyümölcs- és zöldségleveket valamint tej alapú italokat egyaránt. Ügyeljünk az üdítőitalok és a koffeintartalmú italok mértékletes fogyasztására.
Az alkohol és alkoholtartalmú italok fogyasztást korábban már tárgyaltuk. - Mozogjunk, hogy egészségesebbek legyünk!
A rendszeres fizikai aktivitás számos jótékony hatással van testünkre:
- szerepe van az egészséges testtömeg, csonttömeg fenntartásában,
- kedvező az elhízás megelőzésében,
- javítja hangulatunkat,
- támogatja az immunrendszerünket,
- valamint számos krónikus betegség (cukorbetegség, szívbetegség, magas vérnyomás, csontritkulás) és daganat kialakulásának kockázatát csökkenthet
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) rendszeresen (!) legalább napi 30 perc mérsékelt intenzitású fizikai aktivitást javasol felnőttek részére, hogy a testmozgás jótékony hatásai bekövetkezzenek, míg gyermekek esetében ennél többet, közel 60 percet naponta.
A kiegyensúlyozott, változatos étrend és a napi rendszerességű fizikai aktivitás azonban nem elegendő, a káros szenvedélyek (dohányzás, gyakori mértéktelen alkoholfogyasztás, droghasználat) mellőzése is szükséges ahhoz, hogy egészséges életmódot folytatók legyünk. - Testsúlykontroll
Az egészséges testtömeg megtartása, és/vagy elérése nem könnyű feladat, de az önellenőrzés módszere egyszerű.
Rendszeresen mérjük testsúlyunkat, hogy testünk esetleges változásait időben észrevegyük és a megfelelő változtatásokkal reagálhassunk rá, vagy szakembert keressünk fel a változás okának kivizsgálása érdekében.
Fontos! minden ember más, és más a kívánatos testtömeg nemtől, kortól, egészségi és fizikai állapottól nagymértékben függ.
Érdekes felvetés: Vajon hizlal-e a gluténmentes diéta?
Kelt:2014.06.22 / Utolsó módosítás: 2015.11.03Kapcsolódó bejegyzések:
Mit ehet és mit nem egy gluténérzékeny? Összefoglaló táblázat.
Tisztázzuk, hogy mit ehet egy gluténérzékeny illetve mit nem ehet egy gluténérzékeny! Sokan nem tudják, hogy nem a lisztre érzékeny,...
Cöliákiában is étkezzünk helyesen!
A cöliákiás, gluténérzékenyek számára kiemelten fontos a helyes, kiegyensúlyozott és tápanyagokban gazdag étkezés a hiánybetegségek megelőzése miatt. Nem mindegy, hogy...
Gluténintoleranciában is egészségesen! 1.
Bizonyára sokan hallottak már, hogy a betegségek közel 70%-nak a kialakulásáért a táplálkozásunk a felelős. Az egészséges táplálkozás kiemelten fontos...
Guténérzékeny vagy? Erre figyelj a buli közben!
Gluténérzékenyként a bulizás is körültekintést kíván. Fiatalok időnként nem csak becsíphet, hanem felrúghatják a gluténmentes étrend szabályait, akár vétlenül is!...
Az egészség megőrzésésben a sportnak kiemelt szerepe van
A sport számos kedvező élettani hatása miatt mindenkinek javasolt, így a gluténérzékenyeknek sem szabad a testmozgást elhanyagolnia. A sportolást soha...
Rostpótlás és a gluténérzékenység
Az élelmi rostok jelentős szereppel bírnak az egészség megőrzésében, betegségek megelőzésében, ezért a rostfogyasztás, rostpótlás fontos az egészséges táplálkozásban, Gluténérzékenység...